Bijlage Q. VERSLAG over het beheer en de toestand van de GEMEENTE GASFABRIEK te ZUTPHEN, over het dienstjaar 1945* Werd in het jaarverslag van 1944 gezegd, dat de problemen in de gasindustrie nimmer zo vele geweest waren als in dat jaar, de moeilijkheden bereikten in 1945 zulk een hoogte, dat voor het eerst sinds het begin der exploitatie van de Gasfabriek de gas productie enige tijd geheel stil kwam te liggen. De eerste drie maanden was het, dank zij het vergassen van grote hoeveelheden hout, nog steeds mogelijk enige uren per dag gas aan de bevolking te verschaffen. Er bestond dan ook alle hoop, dat, ondanks de reeds aangebrachte vernielingen door bombardementen en de explosie van de munitietrein in September 1944, na de bevrijding der stad de gaslevering zou kunnen worden voortgezet, zij het eerst nog met bescheiden hoeveelheden. Helaas mocht dit niet het geval zijn. De verovering der stad, die zeven dagen duurde, bracht zulke vernielingen, voornamelijk aan de gashouders, gebouwen en buizennet, dat het onmogelijk was de productie dadelijk voort te zetten. Dadelijk na de bevrijding door de gealliëerde legers werd met man en macht aan het herstel begonnen. Reeds na enkele dagen kon contact worden opgenomen met de firma Gebr. Stork te Hengelo, aan wie het herstel van de beide gashouders werd op gedragen. Het Nederlandse Militair Gezag en de Gealliëerde Town Major verleenden alle medewerking bij het verkrijgen van de nodige materialen en de aanvoer hiervan. Ook werd gedurende lange tijd gebruik gemaakt van de hulp van een groep politieke delinquenten, die onder toezicht van bewakers zich verdienstelijk maakten met opruimingswerkzaamheden. Na enige maanden van ingespannen arbeid, waarbij ook het kantoorpersoneel daadwerkelijk mee hielp aan het herstel, was de toestand van de fabrieksinstallaties en het buizennet op 10 September weer zover, dat met de gaslevering gedurende drie uren per dag kon worden begonnen. Om explosiegevaar te voor komen werd de lucht uit het buizennet gedreven door dit geheel te vullen met rookgassen en eerst daarna gas toe te voeren. Ongelukken hebben zich bij het weder in bedrijf stellen dan ook niet voorgedaan. Geleidelijk aan werd de kolenpositie beter, zodat aan het eind van het jaar de gehele dag gas geleverd kon worden. Bij de hervatting van de gaslevering werd de prijs bepaald op

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 93