IM Bijlage N. 26 van de oorlogshandelingen materieele schade of lichamelijk letsel hadden gekregen, zich bij den Dienst voor Sociale Zaken konden opgeven. Op deze wijze konden de oorlogsslachtoffers geregistreerd worden, waardoor dus een algemeen overzicht werd verkregen omtrent de behoeftigen in deze gemeente. Vervolgens werd een onderzoek ingesteld naar de geleden schade. Aan de hand van de hierdoor verkregen rapporten werden de slachtoffers in klassen ingedeeld. Zooals uit de gegevens zal blijken, was dit een omvangrijk werk, hetgeen in den kortst mogelijken tijd moest geschieden. Om de uitvoering hiervan te bespoedigen werd de hulp vaneen 2-tal onderwijzeressen ingeroepen. Naar aanleiding van de hierbovenvermelde regeling werden 2192 slachtoffers geregistreerd. In Mei van dit verslagjaar kon worden begonnen met ver deeling van textielgoederen, meubilair enz. De te verdeelen textiel- goederen werden ontvangen van de Commissie belast met het Beheer van goederen van landverraders en N.S.B.-ers, terwijl de meubelen door het Ramp-comité tijdens de bezettingsjaren reeds waren ingezameld. Deze meubelen konden na reparatie weer uitgegeven worden. 209 gezinnen bestaande uit 553 personen werden aan kleeding, dekking en schoeisel geholpeneen 50-tal gezinnen ontvingen eenig meubilair, bestaande uit stoelen, tafels, waschkasten en dergelijke. Ter verkrijging van serviesgoed, aardewerk enz., werden door diverse winkeliers in samenwerking met onzen dienst, pogingen in het werk gesteld om deze artikelen in diverse plaatsen aan te koopen. In samenwerking met de genoemde zakenlieden mocht het gelukken om een 25-tal kamerameublementen bestaande uit 4 stoelen en 2 fauteuils, 100 tafels, 16 slaapkamerameublementen en 100 stoelen t.b.v. de oorlogsgetroffenen aan te koopen. Al deze goederen werden via de hierbij betrokken winkeliers aan het publiek verkocht. Ook werd een partij dames-, heeren- en kinderschoenen (plm. 200 paar) verkocht aan personen, die een urgentieverklaring van onzen dienst ontvingen, waaruit bleek.dat de betrokkene tot de oorlogsgetroffenen behoorde. In Augustus 1945 werd onze gemeente geadopteerd door de plaatsen Steenwijk, Steenwijkerwold en Wanneperveen. Als gevolg van de in deze plaatsen georganiseerde inzamelingen ontvingen wij in totaal 2 schepen en een vrachtauto, geladen metdeingezameldegoederen. De overdracht van deze goederen had een eenigszins plechtig karakter. Verder werd een partij Amerikaansche goederen via het Rijks- bureu voor Textiel, sectie Distex, aan het Rampcomité beschik baar gesteld. Bijlage N. 27 Bij den verkoop van de ontvangen goederen verleenden diverse winkeliers hier ter plaatse belangeloos medewerking, waardoor het mogelijk werd, dat de voorraad binnen 2 weken aan de be langhebbenden verstrekt werd. Deze verkoop had plaats in het pand van de firma Wed. L. M. Spier, Beukerstraat, dat hier voor beschikbaar was gesteld. Van de alhier verkochte Ameri kaansche goederen hebben 420 gezinnen kunnen profiteeren. Daarna zijn nog enkele partijen goederen ontvangen van het H.A.R.K. Comité te Winterswijk en de stad Shrewsbury. (Zie bijlage F.) Bij de verdeeling van de Shaefgoederen werd onze dienst in geschakeld. Aan ons bureau werden de aanvraagformulieren uit gegeven, met vermelding van de schadeklasse, waaronder betrok kene stond ingeschreven. Bij besluit van 7 September 1945 werd het Rampcomité op geheven. De alsnog te verdeelen goederen en de afwikkeling werden overgedragen aan de plaatselijke afdeeling van de Hulp Actie Roode Kruis (plaatselijk H.A.R.K. Comité). Deze gemeente werd ingedeeld bij het rayon Achterhoek en de Lijmers. Van het rayon-kantoor te Varsseveld werden nadien de goederen regel matig ontvangen, welke uitgedeeld werden in het hiervoor bestemde pand Marschpoortstraat 10a. Een aantal dames, daartoe aangezocht, was belangeloos behulpzaam bij het verdeelen van de goederen. Met den plaatselijken distributiedienst werd veel samengewerkt in het belang van de getroffen bevolking. Deze samenwerking was van aangenamen aard. De Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken had verder zitting in de Commissie Noodvoorziening. Over 1945 werden de volgende goederen door het plaatselijk Comité uitgegeven. (Zie bijlage G). Overige werkzaamheden. 15. Klompendistributie. Nadat de distributie van klompen aan de winkeliers opgedragen was, met repressieve controle door het gemeentebestuur, bleek, dat dit distributiesysteem niet aan de gestelde verwachtingen voldeed. Om hieromtrent een betere regeling te kunnen treffen, werden bij brief d.d. 7 Februari 1944, no. 51238 van den Secretaris- Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, de betrokken gemeentebesturen geadviseerd, de daarbij gaande verordening vast te stellen, ter regeling van de klompen distributie. Daar deze regeling in het belang van de geheele

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 72