Bijlage N. JAARVERSLAG DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN. 1. Algemeen Overzicht. 1945, het jaar waarin wij het juk van den bezetter af konden schudden, is voor den Dienst een zware en moeilijke tijd geweest. De eerste maanden werden wij in beslag genomen door de zorg voor de getroffenen, geëvacueerden, passanten enz. Ten behoeve van het Ramp-Comité, waarover in het verslag van het dienstjaar 1944 al iets is vermeld, werden goederen in gekocht, waarvan de herkomst voor de bezettingsautoriteiten streng geheim moest worden gehouden. Wij verkeerden allen in gevaar tengevolge van dit werk, dat, wanneer de genoemde autoriteiten hiermede op de hoogte waren geweest, zeer zeker verboden zou zijn. Dit werk is echter voor de bevolking van Zutphen van zeer groot belang geweest. Uit het onder punt E van dit jaarverslag vermelde kan worden opgemaakt hoeveel gezinnen hiermede zijn geholpen. Het aantal slachtoffers der oorlogshandelingen bij de bevrijding van onze stad was oorzaak, dat het Comité wederom bijeen geroepen werd. Door de bijzondere activiteit van den voorzitter van het Ramp- Comité, Jhr Mr C. C. de Jonge, werd o.a. contact gelegd met de Engelsche stad Shrewsbury. Verder werd onze gemeente geadopteerd door den kop van Overijssel, waardoor vele goederen (zie het vermelde onder E) ter beschikking gesteld werden. De dankbaarheid van het Zut- phensche publiek uitte zich in de hartelijke ontvangst, die aan het Comité uit Steenwijk, dat de inzameling verzorgde, bereid werd toen de schepen met goederen alhier aankwamen. In September 1945 werd het plaatselijk Ramp-Comité omgezet in een H.A.R.K.-Comité, waardoor wij bij de landelijke organisatie werden ingeschakeld. De Rijkssteunregeling werd na de bevrijding vervangen door de Overbruggingsregeling. De werkverruiming werd overgenomen door den nieuw ingestelden Dienst voor de Uitvoering van Werken. Hierop komen wij in het verdere verloop van dit verslag nader terug. De algemeene economische toestand was over 1945 in deze gemeente t.a.v. den socialen bijstand gunstig te noemen. Aller- wege was de vraag naar arbeidskrachten zeer groot. Het aantal

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 60