Bijlage M. 8 12 Januari 1945 ontstond door het neerstorten van een V 1 projectiel een uitslaande brand aan de Marschweg no. 78. Met vier slangen op de waterleiding werd geblust. 14 Januari 1945 werd een buitengewone brand gemeld tussen de afgebroken huizen aan de IJsselkade in de onmiddellijke nabij heid van het St. Walburgis ziekenhuis. Een wachtlokaaltje voor werklieden was in brand geraakt. Door omverhalen en afdekken van in de nabijheid liggend brandend materiaal was de brand spoedig geblust. 15 Mei 1945 zijn bij het opbranden van papierresten vonken overgewaaid op het asphaltdak van een loods der Ned. Spoor wegen aan de NoorderhavenPollaan. Met twee stralen van de kleine motorspuit werd geblust. 3 Juli 1945 uitslaande brand van geringe betekenis aan school H aan de Louisesingel. 16 Juli 1945 buitengewone brand door verbranding van afval op het terrein van de voormalige Fordgarage aan 's-Gravenhof. 24 November 1945 uitslaande brand in de badkamer van het perceel Berkelsingel 9 geblust. 3 December 1945 uitslaande brand van houten werkkeet aan de IJsselbrug. Bij aankomst was de keet reeds geheel verbrand en behoefde geen water meer te worden gegeven. Hulpverlening aan andere gemeenten. Op 6 en 7 Februari 1945 werd hulp verleend aan de gemeente Deventer, waar door bominslag op verschillende plaatsen zware branden woedden. Met het oog op het hier ter stede dreigende luchtgevaar, kon Slechts met één materiaalwagen met kleine motor spuit hulp worden geboden. Op 18 Maart 1945 werd hulp verleend aan de gemeente Warnsveld, waar door bominslag drie villa's in brand geraakten. Uitgerukt werd met groot materiaal. Op 20 Maart 1945 werd hulp verleend aan de gemeente Gorssel, waar door bominslag de toren van de N. H. Kerk in brand geraakt was. Uitgerukt werd met de ladderwagen en ma teriaalwagen no. 6. Op 21 Maart 1945 werd hulp gevraagd door de gemeente Gorssel, voor bestrijding van een door bominslag ontstane felle brand in Epse. Bij aankomst bleek nog slechts afblussen mogelijk. Op 21 Maart 1945 werd het van Gorssel teruggekomen mate riaal zonder vertraging doorgezonden naar de gemeente Doe- tinchem voor hulp bij de bestrijding van door bominslagen ont stane zware branden. Op 29 Juni 1945 werd door de Burgemeester van Voorst hulp Bijlage M. 9 ingeroepen. Uitgerukt werd met materiaalwagen no. 6 met motor spuit. Bij aankomst bleek het gevaar voor uitbreiding te zijn be zworen en werd weer ingerukt. Op 10 December 1945 werd hulp ingeroepen door de gemeente Warnsveld bij de blussing van 3 stroobergplaatsen. Oorlogshandelingen. Toen op 1 April 1945 de bevrijdingsgevechten begonnen, werd door de Duitse bezetting het uitrukken van de brandweer verboden. Wel zijn enige brandwachts individueel behulpzaam geweest bij de bestrijding van door artillerievuur ontstane branden o.a. bij het Algemeen Ziekenhuis en bij een woning in de Laarstraat, in welke gevallen het is gelukt de brand te beperken. Op verschillende plaatsen in de stad ontstonden tijdens de ge vechten branden, o.m. aan de Warnsveldse weg, de Wilgenstraat en de Noorderhaven. De brandweer kon daarbij geen hulp verlenen. Op 8 April, toen de Duitsers het ten Oosten van de IJssel gelegen gedeelte van de stad hadden ontruimd, werd om 5.30 uitgerukt voor blussingswerkzaamheden op de Groenmarkt, waar getracht is uitbreiding van de in „De Hollandse Tuin het po litiebureau en enkele winkelhuizen ontstane branden te voorkomen, hetgeen volledig werd bereikt, hoewel veel last werd ondervonden van mitrailleurvuur van uit de Hoven. Om 8.30 werd uitgerukt naar de brand in de bakkerij „De Samenwerking". Om 10 uur werd uitgerukt naar de stallen aan de Isen- doornstraat. Hier kon de brand tot een deel der stallen beperkt worden. Om 16 uur werd uitgerukt naar het Museum „Het Wijn huis". Het museum was niet meer te redden de omgeving is echter voor brand gespaard kunnen blijven. Het gehele personeel is op die dag en de daarop volgende in dienst geweest, Het is er in geslaagd een grotere ramp voor de stad te voorkomen en de ontstane branden te stuiten. Buitengewone werkzaamheden. Op 23 Mei 1945 werd op verzoek van de dienst van gemeente werken een verstopping in de riolering van het passantenhuis (Ambachtsschool) verwijderd en de riolering doorgespoeld. Op 13 Juni 1945 werden op verzoek van de firma Spieker en Elferink de motoren schoongespoten van in Almen liggende gezonken schepen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 57