35 Bijlage K. JAARVERSLAG OVER 1945 VAN DE STICHTING WIJNHUISFONDS TE ZUTPHEN. Regenten der Stichting hebben de eer het navolgende verslag uit te brengen over de verrichtingen der Stichting en den stand van het stadsschoon te Zutphen. In het bestuur kwam deze wijziging dat Mevrouw Doornink— Hoogenraad op 22 Augustus 1945 werd benoemd als regente. De jaarlijksche vergadering van donateurs werd gehouden op 10 October 1945. Na de hevige bombardementen in den herfst van 1944 bracht het jaar 1945 Zutphen de bevrijding gepaard met hevige gevechten om de stad gedurende 5 dagen, die talrijke offers zoo van men- schenlevens als van het stadsbeeld vergden. Zoo ging in de gevechten het Museum, de Oudheidkamer voor Zutphen en de Graafschap, nabij den Wijnhuistoren door actie van vlammenwerpers verloren. De toren van de Sint Walburgiskerk bood weerstand aan de opzettelijke ontploffing van springstof, die ter vernietiging was aangebracht in het torentje met den wenteltrap in de N.W. hoek, welk torentje geheel is verloren gegaan. De kerk verloor na genoeg alle ruiten en leed zware schade, speciaal de met leien en koper gedekte kerktorentop, doch het gebouw als geheel is behouden en zal hersteld kunnen worden. Tijdelijk zijn de vensters dichtgemetseld en getimmerd, waardoor de goedkoope kunstver lichting een jammerlijk effect maakt. Van de Broederenkerk kan hetzelfde gezegd worden. Het ge bouw leed zware schade. Door de vernietiging van de huizen aan de Rozengracht, kan de vroegere illusie thans werkelijkheid worden om den ouden kloosterhof van het Predikheerenklooster aldaar te herstellen. Deze zal dan omsloten zijn door de Broede renkerk, het dormitorium aan de Rosmolensteeg en het refectorium aan de Rozengracht, beide laatste zooveel mogelijk in den oor- spronkelijken staat te herstellen, terwijl de overige noord-zijde aan de Rozengracht en de Westzijde aan het Broederenkerkplein met nieuwe gebouwen of enkel een kloostergang kunnen worden bebouwd. De kerkvoogdij der Nederl. Hervormde Gemeente en de burgerlijke gemeente Zutphen hebben te dien einde opdracht gegeven aan Ir van der Steur te Amsterdam om een plan te

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 48