Bijlage 1. VERSLAG over den toestand van het MUSEUM in het Wijnhuis te Zutphen, in het jaar 1945. In de samenstelling van het bestuur zijn in het jaar 1945eenige belangrijke wijzigingen gekomen. Inde vacatures ir D. J. Bosman en G. J. Douwes werden door „Zutphen Vooruit" tot leden aangewezen Jhr Mr M. W. C. de Jonge en Mr C. Schil 1 e- mans. Burgemeester en Wethouders benoemden in de vacature Mr J. Dijckmeester tot lid mevrouw M. M. Doornink- Hoogenraad. Herbenoemd werden door B. en W. de Heer D. H. Jordaan en door de Vereeniging de Graafschap de Heer G. Langeler. In het tijdvak na den brand van het Wijnhuis is in den toestand van het Museum weinig verandering gekomen. Een besluit be treffende den herbouw of aanwijzigingen omtrent plannen voor de toekomst zijn aan de museum-commissie niet bekend. Het ontredderde gebouw is van zijn puin ontdaan de achter gebleven ingemetselde zandsteenen bouwfragmenten werden van een betimmering voorzien. Het puin werd in tegenwoordigheid van de conservatrice zorgvuldig doorzocht. Een groot aantal ijzeren en enkele bronzen voorwerpen kwamen, hoewel beschadigd, te voorschijn. Een gedeelte hiervan is reeds gerestaureerd en weer geheel bruikbaar geworden. Andere stukken zooals de helle baarden, beulszwaarden, geldkisten e.a., welke met hout of leer bekleed of met verf bewerkt waren, zijn van hun luister beroofd. Ook eenig blauw porcelein en glaswerk, in ijzeren kisten verpakt, werd door het vuur geblakerd. Aan prof. Dr C. J. van Nieu wen burg (laboratorium voor analytische scheikunde te Delft) werd advies gevraagd over de verwijdering van deze roet- en aschproducten. Prof. v. N. was zoo welwillend scherven van porcelein en glas en een fragment van zandsteen, dat verschijn selen van verpulvering vertoonde, te onderzoeken en aanwijzigingen te geven voor een behandeling van het beschadigde. Helaas kon het resultaat nier overal bereikt worden. Door den nijpenden woningnood in Zutphen heeft het veel moeite gekost om den inventaris van het museum onderdak te brengen. Aanvankelijk kon geen enkel lokaal in de stad beschik baar gesteld worden. Tenslotte kwam de Kerkvoogdij van de

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 40