Bijlage C. 2 reeds gedurende langen tijd gevorderd, terwijl na de bevrijding de Vakschool voor Meisjes door de Canadeesche troepen in beslag werd genomen en de Ambachtsschool als passantenhuis voor uit Duitschland terugkeerende tewerkgestelden werd gebruikt. Einde 1945 werden beide gebouwen in zwaar gehavenden toestand voor het onderwijs vrijgegeven. Een woord van welgemeenden dank komt toe aan de Directrice, den Directeur en het onderwijzend personeel voor de wijze, waarop zij de belangen van het onderwijs, ondanks alle moeilijkheden, gedurende de vijf oorlogsjaren hebben behartigd. In de samenstelling van het bestuur ontstond in de jaren 1944/1945 alleen wijziging door het overlijden van den heer Th. W. Hoonings, wiens plaats als afgevaardigde van het gemeente bestuur werd ingenomen door den heer J. Wagenaar, wethouder van onderwijs der gemeente Zutphen. I. Vakschool voor Meisjes. Jaarverslag 1945. Na de bevrijding onzer stad op 8 April werd het gebouw der Vakschool door de geallieerde troepen in beslag genomen. Op 2 October werd het weer te onzer beschikking gesteld, echter in zeer treurigen toestand. In de tijdelijke huisvesting was gedurende dien tijd als volgt voorzien 1. Pand Spier, hoewel zeer beschadigd. 2. Twee lokalen in het Clubgebouw, de rest was ruïne. 3. Eén lokaal in de winkel Mansfeld, Markt, alleen voor theorie lessen. 4. Eén lokaal, Kerkhof 7, tegenover de St. Walburgiskerk. 5. Eén strijklokaal in het sous-terrain van het St Walburgis- ziekenhuis. 6. Vier lokalen in de linkerhelft van het voormalig Burgerwees huis, Kuiperstraat 20, waar tevens de Directiekamer was. De rechterhelft van dit gebouw was volkomen ruïne. Door den Town-Major werd toestemming gegeven de kast deuren met glasruiten, voor zoover deze nog aanwezig waren, uit ons schoolgebouw aan het Vischpoortplein weg te nemen, om in den glasnood onzer tijdelijke behuizingen, al was het slechts in geringe mate, toch eenigszins te voorzien. Met ingang van 15 September konden lokaliteiten in het Oude en Nieuwe Gasthuis door ons worden gehuurd, waardoor centra lisatie bereikt werd en bovenstaande tijdelijke behuizingen werden opgeheven. Bijlage C. 3 De inventaris van het Clubgebouw, de Openbare Lagere School in de Van Tilstraat en het gebouw der Ned. Herv. Ge meente was voor een groot deel door bominslag verwoest of door de Duitschers vernield of gestolen. Wat ons aan meubilair bleef, was voor een groot deel in gehavenden toestand, zoodat wij primitief en zeer armoedig begonnen. De naaimachines, die ons gebleven waren, werden tijdelijk door de „Distex gevorderd. In ruil daarvoor werden ons enkele machines uit de N.S.B.-inboedels tijdelijk in bruikleen gegeven. Gasverbruik was uitgesloten door vernieling der gashouders, minimum gebruik van electriciteit kon niet worden toegestaan, zoodat wasch- en kooklessen waren uitgesloten. De lessen zijn hervat 14 Mei de opleiding Na., (de meisjes werkten reeds geruimen tijd bij toerbeurt onder leiding thuis). 15 Mei drie klassen Voorbereiding I en de Opleiding K. en O. 23 Mei Huisnaaisters, Huishoudkundigen en Hulpen in de Huis houding. 6 Juni drie klassen Voorbereiding II. Door het snelverkeer Holland-Duitschland over Zutphen, waren na de bevrijding de hoofdwegen voor de leerlingen uit sommige buitengemeenten te gevaarlijk om naar school te komen. De op komst der overige leerlingen was over het algemeen trouw en enthousiast. In verband met het tekort aan lokalen werd voor den nieuwen cursus geen inschrijving voor nieuwe leerlingen aangekondigd. Desondanks gaven zich in Juni en Juli spontaan 130 leerlingen op, waarvan er door het onverwachts in gebruik nemen van de lokalen in het Oude en Nieuwe Gasthuis met September toch 90 konden worden aangenomen. Op 20 December werd dit schooljaar op bijzondere wijze ge sloten, dankbaar voor het herstel van veel en velerlei, bewust van de nieuwe opdracht, die ons in het her-beginnen is toevertrouwd. „Ik wil door energiek te werken een kind van Hollandsch Glorie zijn Zoo geformuleerd is het dien middag, als uiting van nieuw willen uitgesproken. Een woord van waardeering voor de krachtige samenwerking, waardoor wij bereikten wat nu is. Dank ook aan alle instanties, die ons hun medewerking gaven.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 25