32 Psychiatrische inrichting. Het verplegend personeel bestond uit1 uitwonend hoofdver pleger, 2 inwonende hoofdverpleegsters, 3 waarnemende hoofd verpleegsters, 2 eerste verpleegsters, 3 uitwonende eerste verpleeg sters, 41 uitwonende verplegers, 43 inwonende verpleegsters en 9 inwonende verplegers. Einde 1945 werden in de stichting 285 mannen en 260 vrouwen, totaal 545 patiënten, verpleegd. Ingevolge artikel 38 van het reglement werden op 31 December 1945 op last van het gemeentebestuur 30 mannen en 29 vrouwen, totaal 59 patiënten, verpleegd. In de aangewezen inrichting werden op het einde van het verslagjaar verpleegd: 44 mannen en 56 vrouwen, totaal 100 patiënten, waarvan op last van het gemeentebestuur 2 mannen en 5 vrouwen. - De van de gestichten „Duin en Bosch", „Santpoorten „Rosen- burg" geëvacueerde patiënten reëvacueerdc n in de loop van het verslagjaar. Ziekenhuis. In 1945 verliet de chirurg en vrouwenarts Dr H. Jonker de gemeente Zutphen en beëindigde daardoor zijn werkzaamheden in het Ziekenhuis. Zijn plaats werd ingenomen door Dr J. C. Verhage, komende uit Rotterdam. De assistent-geneesheer, S. Hiddema, werd met ingang van 2 Februari 1945 eervol ontslagen. In October 1945 werd aan de geneesheer-directeur Dr J. Doyer ontslag verleend. In zijn plaats werd als zodanig tijdelijk benoemd Dr H. K. Hat tink, oogarts te Zutphen. Met ingang van 1 Januari 1946 werd Dr F. Klein, voorheen wonende te Groningen, tot geneesheer-directeur be noemd. Het personeel bestond verder uit 1 directrice, 2 eerste ver pleegsters, 38 verpleegsters, 3 maandzusters, 1 analyste en 1 hulp voor hoogtezonbehandeling. In het ziekenhuis, de barak voor besmettelijke ziekten inbegrepen, werden gedurende 1945 767 mannen en 756 vrouwen verpleegd, totaal 1523 patiënten met 31439 verpleegdagen. Van de patiënten waren er 967 buiten Zutphen woonachtig het aantal verpleeg dagen dezer patiënten bedroeg 17510. Voor rekening van de dienst voor sociale zaken werden 30 patiënten verpleegd met 1805 verpleegdagen. 33 Geneeskundige armenverzorging. Gedurende het verslagjaar was de gemeentegeneesheer E. Tielenius Kruythoff belast met de genees-, heel- en verlos kundige hulp aan behoeftigen buiten de ziekenhuizen en, voor zoveel nodig, geneeskundige hulp aan hen in de ziekenhuizen. Bij zijn afwezigheid of ontstentenis werd hij vervangen door de heer G. Fuhri Snethlage. Tot 1 Juli 1945 was de heer H. Jonker gemeentearts, belast met de heel- en verloskundige hulp aan behoeftigen in de zieken huizen hij werd in die functie opgevolgd door de heer J. C. Verhage. Deze artsen werden bijgestaan door een medicus- narcotiseur (G. Fuhri Snethlage), die van de gemeente voor iedere narcose een vergoeding van f 5.ontving. De met de heer H. J. Dieleman, als huidarts, de heer dr H. K. Hattink, als oogarts en de heer dr E. C. C. van Lennep, als neus-, keel- en oorarts, getroffen regeling ten aan zien van de specialistische behandeling, waaronder begrepen zowel klinische en polyklinische als thuisbehandeling, van armlastige patiënten, werd, daar opzegging niet plaats vond, 1 April 1945 stilzwijgend met één jaar verlengd. Elk dezer specialisten geniet deswege ten laste van de gemeente een honorarium, groot f 200. per jaar. De ten behoeve van de gemeente nodig geachte genees kundige controles, als controle op de ten laste van de gemeente in een ziekenhuis op te nemen of opgenomen patiënten controle op tewerkgestelden of in de overbruggingssteun op genomen arbeiders controle op ondersteunden van het burgerlijk armbestuur, bleven gedurende het verslagjaar opgedragen aan de medische dienst van de Coöperatieve Vereniging „Centraal Beheer" G.A. te Amsterdam. De heer G. J. van Westendorp, arts te Warnsveld, trad als controlerend geneesheer voor Centraal Beheer op. De heer E. Tielenius Kruythoff was gedurende het ver slagjaar wederom belast met het verrichten van de doodschouw, waarvoor hij een beloning genoot van f 100. Als plaatsver vanger werd aangewezen de heer G. Fuhri Snethlage. Verder was er één gemeente-vroedvrouw, die een bezoldiging genoot van f 1000.— per jaar, telkens na twee dienstjaren ver hoogd met f 75.tot een maximum van f 1300.—. Wijkverpleging. 352 patiënten werden in de.stad door de zusters verpleegd. Daarvoor werden 9563 bezoeken afgelegd. In 58 gevallen werd

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 18