Bijlage V. 6 hZliï A°a P» SChaa^ Bovendien werd >/4 ha naweide Vonrlt ?4 WeiIand "de Gr°°te Schiphoeve" te Voorst, groot 4.6225 ha. werd met 21 stuks jongvee en 1 paard beschaard Bovendien werd een naweide ter grootte van 3 ha in de Kijfsdijken beschikbaar gesteld. De inscharingsprijzen be droegen hier voor een rund zonder blijvende tanden 25 ner schaar en voor een rund met blijvende tanden f 35.- per schaar. De reinigingsdienst gebruikte weer als paardenweide de Groote en Kleine Weezenrooi groot 3.75 ha. aan den Buitensingel Het onderhoud der drinkkolken in het land gaf in den zomer in verband met de lage rivierstanden veel werk. De electrische bemalingsinstallatie in de Uiterwaarden werd bij het bombardement van 16 October 1944 zwaar beschadigd en dient grondig te worden hersteld, voordat deze bemaling weer in werking kan worden gesteld. Aan het onderhoud van de slooten en greppels kon vanwege gebrek aan arbeidskrachten weinig zorg worden besteed. De voor naamste hoofdslooten werden zoo goed mogelijk onderhouden. Het rikwerk langs de Varkensweide, het Helbergen, de Armen- weezenweide, de Elshorsten, de Beugelwaard, de Moesmate en de Weezenrooi werdgoedonderhouden.Hetplaatsenvannieuweafraste- ringen moest in verband met de materiaalpositie achterwege blijven. n November werden weer gegadigden opgeroepen voor de volkstuinen. De prijs werd vastgesteld op f 2.— per are of f 4 per tuintje. In verband met de voedselvoorziening was het aantal aanvragen om een volkstuintje zeer groot. Het bleek daarom noodzakelijk de terreinen bestemd voor volkstuinen uit te breiden met eemge complexen gescheurd grasland, waardoor nagenoeg aan alle aanvragen kon worden voldaan. Bij de uitgifte van de volkstuinen werd zooveel mogelijk beoogd, dat de oude pachters nun tuintjes terugkregen. Uitgegeven werden de navolgende volkstuinen: op den Marsch 146; op de Gasthuiskamp benoorden den Deventerweg 20 op de Gasthuiskamp bezuiden den Deventerweg 43; op de Gasthuis- aan den Buitensingel 23; aan de Leeuweriklaan 13; in de Kop pelen 145; op den Laarmansheuvel 44; in de Tichelkuilen 32; op het Helbergen 139; in de Hoven 38; aan de Hobbemakade aan het Oranjeplein 24; aan de Schimmelpennincklaan 17; in de Pagematen 247; op den Houtwal 12; op de Galileënkamp 26; in totaal 1004 tuintjes. Deze volkstuintjes gaven een goede opbrengst. Zij waren van groote beteekenis voor de voedselvoorziening in dit laatste oor logsjaar. Menig volkstuinder was op deze wijze in staat om voor weinig geld in de behoeften van zijn gezin, wat aardappelen en Bijlage V. 7 groenten betreft, te voorzien. Bovendien brengen zij aan hen, die op fabriek of kantoor moeten werken een welkome en gezonde afwisseling door een liefhebberij, die hun zoowel geestelijk als lichamelijk ten goede komt. Naast de gewone volkstuinen werd, met het oog op de slechte voedselpositie, op den Marsch 4.4390 ha grond beschikbaar gesteld voor de bedrijfsvolkstuinen. Deze werden onder leiding van de Nederlandsche Heidemaatschappij geëxploiteerd. Tengevolge van oorlogsomstandigheden, zooals de aanwezigheid van landmijnen en het niet beschikbaar zijn van trekkrachten, werden groote moeilijkheden ondervonden bij de bewerking en bezaaiing van de betreffende gronden. De tuinbouwproducten kwamen te laat in den grond. Het gevolg hiervan is geweest, dat de resultaten over het jaar 1945 van de bedrijfsvolkstuinen niet rooskleurig waren. Ook dit jaar was de kunstmesttoewijzing voor de landerijen uiterst gering. Alleen tenbehoeve van de bouw- en tuingronden werd een kleine hoeveelheid kunstmest beschikbaar gesteld. In totaal werd aan kunstmest in de landerijen uitgezaaid 5175 kg kalizout 40 5865 kg patentkali, 4237 kg thomasslakkenmeel en 4151 kg kalkammonsalpeter. Het spreekt vanzelf, dat door de onvoldoende bemesting in de bezettingsjaren de bodemvoorraad aan plantenvoedsel aanmerkelijk is verminderd, zoodat het productievermogen van den bodem in hooge mate is verkleind. De beide boerderijen van de gemeente „het Erve den Brink" en ,,'t Werksche veld" zijn vrij goed door den oorlog heen gekomen. De gebouwen leden geen schade van groote beteekenis. Wel werd glasschade ondervonden. De stort plaatsen op den Marsch en in de Hoven werden goed onderhouden. Onderhoud beplantingen en doornenheggen. Vanwege de groote behoefte aan brandstof werden in dezen winter verschillende beplantingen en doornenheggen door de be volking onrechtmatig omgehakt of afgezaagd, zelfs jonge beplan tingen werden niet gespaard. Door de burgerij werd nl. de geheele rij populierenboomen, staande langs de Tichelkuilen en Zwartink- horsten, geroofd. De Duitschers hakten begin Maart 1945 50 zware populierenboomen om, nl. in de Kijfsdijken 39 en op het Helbergen 11 stuks. Ook werden door artillerievuur tijdens de bevrijding verschillende jonge beplantingen vernield. Het is de bedoeling in het voorjaar van 1946 voor zoover mogelijk, tot herbeplanting over te gaan. De bestaande overgebleven beplan tingen langs den Helbergerweg, in de Sprabanen en Kijfsdijken werden gesnoeid en in de maand Juni van het waterlot ontdaan.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 144