ryy Bijlage U. 18 De kwekerij had ontzettende glasschade opgelopen, zodat voor lopig van kweken in de kassen geen sprake kon zijn, daar geen glas voor dat doel beschikbaar werd gesteld. Toch kon tegen het najaar nog één kas dichtgemaakt worden om het nog overgebleven materiaal te kunnen bergen. Algemene begraafplaats. Het plantsoen op de Begraafplaats werd door de Duitsers voor een deel doorgraven met loopgraven. Na de bevrijding zijn deze beschadiging en andere beschadi gingen, door gevechtshandelingen ontstaan, zo spoedig mogelijk hersteld. Daar ook dit jaar geen plantmateriaal kon worden gekocht, kon de beplanting op de in het vorige jaar gemaakte uitbreiding nog niet worden aangebracht. Gedurende de eerste maanden van het jaar zijn nog 62 Duitse militairen in het daarvoor aangewezen deel van de begraafplaats begraven, zodat daar thans 114 Duitse militairen begraven zijn. Daar van het Deventerwegkwartier en de Hoven enige tijd voor en na de bevrijding de stad niet per as te bereiken was, konden gesneuvelden en overledenen niet dadelijk naar de begraafplaats overgebracht worden. Zij zijn tijdelijk begraven geweest in het plantsoen aan de Praebsterkamp, en verspreid in de Hoven, terwijl ook burgers uit de Hoven op de begraafplaatsen te Brummen en Voorst zijn ter aarde besteld. Nadat de verbindingen hersteld waren, zijn de stoffelijke over schotten daar opgegraven en overgebracht naar de begraafplaats. Door de gemeente werden in onderhoud genomen 2 graven in de 2e klasse tegen betaling van een som ineens. Thans zijn 343 graven bij de gemeente in onderhoud, waarvan 247 graven tegen betaling van een jaarlijkse vergoeding en 96 graven waarvan het onderhoud tegen betaling van een som ineens aan de gemeente is overgedragen. Bouw- en woningtoezicht. Gedurende het jaar 1945 werden 33 aanvragen behandeld voor het herbouwen en verbouwen van percelen, het aanbrengen van wijzigingen in percelen, het maken van rioolaansluitingen enz. 31 vergunningen werden verleend. In 2 gevallen werd geen vergunning verleend, aangezien niet aan aesthetische eisen werd voldaan. Vergun ningen. Omschrijving 2 herbouw van verwoeste percelen. 9 herstel zware oorlogsschade. 5 veranderen of uitbreiden van gebouwen. 8 maken van closetinrichtingen met nieuwe beer putten, en aansluitingen op gemeenteriolen. 1 bouwen van schuren enz. 6 plaatsen van noodstallen. Er werden in totaal 1273 aanvragen voor herstel oorlogs schade behandeld. Geen woningen werden gebouwd. Ook werden geen woningen onbewoonbaar verklaard. De bouwvallen van vele verwoeste woningen werden afgebroken. Tot September van dit jaar geschiedde het afbreken van deze bouwvallen onder toezicht van mijn dienst. De afkomende nog bruikbare materialen, die eigendom van Wederopbouw waren, werden verzameld, gesorteerd en beschikbaar gesteld voor herstel van oorlogsschade. Direct na de bevrijding werden, mede met behulp van „Militair Gezag" verschillende bouwmaterialen vastgelegd en aangekocht, ter distribuering onder de aannemers ten behoeve van herstel oorlogsschade. Tot September, de datum waarop het Plaatselijk Bureau We deropbouw, alhier, de afbraak van ruïnes en de distributie van bouwmaterialen overnam, werden voor 495 gevallen de benodigde materialen voor definitief noodherstel uit bovenbedoelde voor raden verstrekt. Volgens tot September van dit jaar verzamelde gegevens waren na afloop van de oorlog 275 percelen verwoest, 1020 percelen min of meer zwaar beschadigd en 4073 percelen licht beschadigd. In de loop van het jaar werd in 6 gevallen door de Brand weer gewezen op brandgevaarlijke schoorstenen en in 1 geval op een brandgevaarlijk stoken in een schuur. Behalve in enige eenvoudige gevallen, die mondeling geregeld konden worden, werden op drie verschillende plaatsen bouw vallige muren, op een plaats een bouwvallige beschoeiing en in 3 woningen onvoldoende privaatinrichtingen geconstateerd. Nadat de betrokkenen deswege waren aangeschreven, werden de gebreken afdoende hersteld. Bijlage U. 19 De verleende vergunningen zijn als volgt te rubriceren

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 138