Bijlage U. 16 De gemiddelde rivierstand was voor dit jaar 4.02 m N.A.P. of 0.32 m onder de middelbare rivierstand (19211930) van 4 34 m N.A.P. De pompinstallatie, staande in de tuin van het Gymnasium, tot bemaling van de Binnengracht, moest dit jaar, tengevolge van een waterstand boven 6m N.A.P. gedurende 24 dagen dienst doen. Tengevolge van de vernielingen door de Duitsers aangericht, waren versperringen ontstaan in enkele waterwegen en in de Berkel, Door opruiming van de brugruïnes werd de afvoer van de Berkel weer hersteld. De toegang tot de Spoorweghaven werd weer mogelijk gemaakt door opruiming van de vernielde hefbrug. Uit de Zuiderhaven en de Turfhaven werden enige gezonken vaartuigen gelicht en afgevoerd. Kaden. Behalve enige kleine herstellingen werden aan de kaden geen werken uitgevoerd. Onderhoud der kribben. Tot onderhoud van de kribben kon dit jaar geen werk van belang worden uitgevoerd. Bruggen en duikers. De bruggen en duikers zijn de volgende 1. de IJsselbrug bij de bevrijding verwoest; 2. de Kattenhavenbrug 3. de Marschpoortbrug 4. de Rozengrachtbrug 5. de Overwelving bij de Nieuwstad 6. de Diezerbrug 7. de Berkelpoortbrug 8. de Coehoornbrug 9. de Julianabrug bij de bevrijding verwoest 10. de duiker in de binnengracht onder de Martinetsingel 11. de Pelikaanbrug 12. het Boompjeswalbrugje 13. de duiker in de binnengracht achter het gymnastieklokaal aan de Polsbroek 14. de duiker in de binnengracht bij de Laarstraat; 15. de duiker in de binnengracht bij de Halvemaanstraat; 16. de Spittaalbrug (noodbrug) bij de bevrijding verwoest 17. de Larebrug idem; 18. de duiker in de Buitensingel; idem; Bijlage U. 17 19. de duiker over de Onderlaatse Laak in de weg naar Em merik, bij de bevrijding verwoest 20. het brugje over de beek bij de weide Helbergen 21. de Noorderhavenbrug 22. de Spoorweghavenbrug bij de bevrijding verwoest 23. de brug in de Marsweg bij het fort „de Pol" 24. Oostveensebrug bij de bevrijding zwaar beschadigd 25. de brug in de weg naar Tonden 26. de vier duikers in de afwegen naar de losplaats op de lage Waarden 27. de drie duikers in de Vierakkerweg. Bijzondere onderhoudswerken werden aan deze bruggen en duikers niet verricht. In de plaats van de verwoeste bruggen werden houten nood bruggen gemaakt, met uitzondering van de IJsselbrug en de Lare brug, waarvoor door de Gealliëerde militairen dubbele Baily- bruggen werden gemaakt. De duiker over de Onderlaatse Laak in de Emmerikseweg is geheel vernieuwd. Plantsoenen, wandelplaatsen en beplantingen. Voor de bevrijding werd door de bezetter doorgegaan met het maken van éénmansgaten en verdedigingswerken in vrijwel alle plantsoenen. Niets werd ontzien. Door de burgerij werden veel bomen geveld op diverse plaatsen, voor verwarmingsdoeleinden. De wandel wegen moesten het speciaal ontgelden. 60 a 70 °/0 van het daar aanwezige hout werd vernield. Zelfs de Alg. Begraafplaats werd niet ontzien. Toen onze stad bevrijd was. waren onze plantsoenen dan ook op een enkel punt na, totaal vernield. Van de nog resterende bomen waren er vele, die zo waren beschoten, dat rooiïng nodig was. Daar het personeel van de plantsoenen eerst nodig was voor opruimingswerkzaamheden, kon eerst laat met het werk in de plantsoenen begonnen worden, hetgeen in hoofdzaak bestond in het opruimen van verdedigingswerken en het dichten van de vele éénmansgaten. Het talud van de grote gracht langs Nieuwstad en Deventerweg werd met afval uit de stad aangestort en verbreed. Na gereed komen van een plan tot verbetering van de rijweg langs de gracht met zijn rijwiel- en voetpaden, zal deze aanstorting afge werkt moeten worden in de vorm, die dan zal zijn vastgesteld. De Walraadshof en het plantsoen voor de Vakschool voor Meisjes bleven als volkstuintjes in gebruik.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 137