Bijlage R. 4 In die tijd werd het personeel nog opgetrommeld om een paard te begraven, dat lag in de Zevennoteboomenstraat. De granaten sloegen overal in. Nog nooit is een dergelijk karwei zoo gauw verricht. Eindelijk 8 April de bevrijding. Wat een opluchting, wat een vreugde. Men was gek van blijdschap. Eindelijk, eindelijk waren we verlost van het gehate juk van de duitschers. Ik hoorde al gauw, hoe het slachthuis er af gekomen was. Het zou tegen de vlakte liggen. Dezelfde dag kon ik er niet gaan kijken vanwege het gevaar van munitieontploffing. Spieker en en Elferink, het overslagbedrijf, naast het slachthuis, dat opgepropt hiermee was, brandde nog. De volgende dag ben ik gauw gaan zien. Het was een chaos, maar doordat de verwachtingen niet hoog gespannen waren, viel het wat mee. Er kon geslacht worden. De machinekamer, koelmachines, garage, darmbewerkplaats, machinistenwerkplaats, noodslachtplaats enz. in het algemeen de bijgebouwen, hadden ontzaggelijk door granaatvuur geleden. De woning van de machinist was geheel vernield. Het slachthuis heeft veel geleden, doch de slachtingen konden doorgang vinden en geen persoonlijke ongelukken, wat een meevaller. Mijn keurmeester Van Dijk was er in geslaagd tijdens de bevrijding, nog 25 koeien, die de duitschers in hun haast om weg te komen, op het slachthuis hadden achter gelaten, te verzorgen, zoo goed en zoo kwaad als het ging. Met dit douceurtje is te gelijk de rekening vereffend, die de S.S.ers nog steeds aan het slachthuis schuldig waren, een bedrag van circa f 4300. Een ruwe raming van de schade op het slachthuis van ongeveer f 50.000,doch in verband met de verhoging van de prijs van het materieel en de loonsverhooging, moet met een aanmerkelijk hooger bedrag rekening worden gehouden. De N.S.B. burgemeester Tesebeld was gevlucht, doch later gepakt en opgesloten in de jeugdgevangenis. Ook werd hij te werk gesteld bij het puinruimen. Het Militair Gezag heeft als waarnemend burgemeester benoemd jhr mr C. C. de Jonge en als wethouder fungeerde mr Wag en er. Later heeft de regeering jhr mr C. C. de Jonge als burgemeester benoemd, terwijl als wethouder van de bedrijven de heer J. A. Surink optrad. Onze oud-burgemeester Dijckmeester heeft helaas in het concentratiekamp Dachau zijn leven gelaten. Met hem is één van onze grootste zonen, die nog meer uitblonk in de bezettingstijd, heengegaan. Een woord van groote dank voor het vele goede werk, dat hij heeft verricht op het gebied van de volksgezondheid Bijlage R. 5 (onder zijn burgemeesterschap is de vleeschkeuringsdienst en later het slachthuis opgericht) mag hier zeker niet ontbreken. Na de bevrijding ging men met nieuwe moed aan den slag. Voor het personeel van het slachthuis was er toen veel te doen. Door de oorlogshandelingen waren er 25 noodslachtingen, die alle verwerkt moesten worden binnen de kortst mogelijke tijd, want electriciteit was er niet, dus geen koeling en warm weer. De Canadezen gingen voort de duitschers, die aan de overkant van de IJssel lagen met granaatvuur te bewerken. De granaten gingen over het slachthuis. Het gebeurde toen, dat er een blind ganger op het terrein van het slachthuis terecht kwam. Er werd gezegd „Laten ze een beetje uitkijken, want we zijn hier aan het werk", doch niemand dacht er over om weg te gaan. Het bezielend vuur van weer opnieuw te gaan beginnen, hard aan te pakken en we deinsden toen in die tijd voor gevaar niet terug. Nu aan het einde van het jaar is het puin opgeruimd, de koel machines werken weer en het allernoodzakelijkste is glasdicht. Doch van herstel is geen sprake. Materieelgebrek is de oorzaak. Slachtingen. Het aantal op het slachthuis geslachte dieren be droeg 7241, verdeeld als volgt: Stallen en voederen. Het aantal etmalen, gedurende welke slacht dieren met of zonder voedsel in de stallen verbleven, bedroeg Aan rechten werd ontvangen f 107.55 (vorig jaar f 101.—) 1945 1944 Paarden 69 81 Runderen 2263 759 Kalveren 307 174 Nuchtere kalveren 2909 4330 Schapen 27 173 Geiten 12 21 Varkens 1654 423 Totaal 7241 5961 1945 1944 Paarden en runderen 107 220 Kalveren en veulens 99 18 Overige dieren 440 425 Totaal 646 662

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 109