Bijlage Q. 18 Verslag over de toestand en het beheer van de Gemeente Waterleiding over 1945. Algemeen overzicht. Ook voor het waterleidingbedrijf was het jaar 1945 wel een zeer bewogen jaar. Door het staken van de stroomvoorziening, het opblazen van een groot aantal bruggen met de daarin aan wezige waterleidingen en de tientallen beschadigingen op diverse plaatsen van het buizennet moest op 2 April de waterlevering worden gestaakt. Een gelukkige omstandigheid was het feit, dat de beschikking kon worden verkregen over een dieselaggregaat voor stroomopwekking, dat de Duitse weermacht in de laatste oorlogswinter in de omgeving van Zutphen voor hun stroom- levering had opgesteld. Dankbaar mag hier worden gememoreerd de medewerking, die verkregen werd van het Militair Gezag en de Geallieerde Town Major. Door bovendien met man en macht de belangrijkste beschadigingen te herstellen, kon vrij spoedig weder een beperkte hoeveelheid water worden geleverd. Door de grote vernielingen aan de watertoren moest deze tijdelijk buiten gebruik worden gesteld. Hierom moest de water levering zich beperken tot de dag- en avonduren. De watervoorziening in Eefde werd tijdelijk verzorgd door de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek Eefde, doordat de brugleiding over het Twente-Rijnkanaal was vernield. Een woord van dank voor deze medewerking is hier op zijn plaats, evenals aan Pro visoren van het Oude en Nieuwe Gasthuis voor de hulp, die door middel van hun eigen waterinstallatie werd verleend bij de voorziening van drinkwater tijdens de stagnatie van het hoofd pompstation. In verband met bovenvermelde omstandigheden werd in 1945 belangrijk minder water opgepompt. Een overzicht van de laatste 10 jaar volgt hieronder: 1936 482.394 m3. 1941 550.373 m3 1937 499.141 1942 648.308 1938 567.470 1943 706.076 1939 564.231 1944 742.087 1940 552.336 1945 630.108 Bijlage Q. 19 Terreinen en gebouwen. Zowel de gebouwen, waaronder ook de beide dienstwoningen, als de terreinen hadden door de beschietingen tijdens de belegering van Zutphen veel schade opgelopen. Na de bevrijding werd onmiddellijk het noodherstel uitgevoerd. Bronnen, pompen en filters. In Juli werd de nieuwe lage druk pomp fabrikaat „Jaffa" met een capaciteit van 250 m3 per uur in dienst gesteld. Het filtergebouw, dat ook enige voltreffers had gekregen, werd bovendien een drietal dagen door de geallieerden als bivak ge bruikt. Onmiddellijk na de ontruiming werden ook hier de meest noodzakelijke herstellingen aangebracht en de filters gereinigd en ontsmet. Hulppompstation in de Hoven. Het hulppompstation kwam vrijwel ongedeerd uit de strijd en heeft gedurende de tijd, dat de Hoven nog niet was bevrijd en het hoofdpompstation nog niet voldoende water kon leveren, zijn nut als reservepompstation voor de linker IJseloever voldoende kunnen bewijzen. Onderzoek van het water. Het bacteriologisch onderzoek geschiedde door de Keuringsdienst van Waren te Zutphen. Door het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid te Utrecht wordt bovendien eenmaal per jaar een volledig onderzoek ingesteld naar de hoedanigheid van het water. Het water bleek van uitstekende kwaliteit te zijn. Watertoren. Tijdens de gevechten om Zutphen hebben de Duitsers getracht de watertoren op te blazen. Tot drie maal toe zijn hiervoor pogingen in het werk gesteld. Hoewel de beschadigingen aan de ommanteling en een deel der pijlers zeer ernstig waren is toch het geraamte met het reservoir blijven staan. Bovendien werd het reservoir door de beschietingen van de Geallieerden zodanig getroffen, dat er zich meer dan vijftig gaten in bevonden. Een grote voorraad gas- en watermeters en ander materiaal en het zich onder in de toren bevindende transformatorstation van het Electriciteitsbedrijf werden totaal vernield. De herstellingen aan de watertoren, met uitzondering van de om- manteling, werden spoedig ter hand genomen met als resultaat, dat op 6 December het reservoir weer in gebruik kon worden genomen, zodat van deze datum af het buizennet weder gedurende het gehele etmaal onder druk kon worden gehouden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1945 | | pagina 101