Bijlage X. 18 Spijsvetten en spijsoliën. Het watergehalte van 10 van de onderzochte monsters margarine was boven de 16 gelegen. Tegen een menger werd wegens herhaling van deze over treding proces-verbaal opgemaakt. Na door den Kan tonrechter te zijn veroordeeld, werd hij door de Recht bank om formeele redenen vrijgesproken. Het botergehalte der margarine werd regelmatig ge controleerd en in het algemeen voldoende bevonden Enkele monsters boterolie en raapolie waren gemengd met geraffineerde lijnolie. Bij een handelaar werd aangetroffen 200 kg be dorven boter, welke voor de raffinage bestemd werd. Ter plaatse werd door de keurmeesters 1 partij van 30 kg afgekeurd. Suikers, stropen en honig. Enkele monsters huishoudstroop hadden een lager suikergehalte dan 30 Een monster, aangeduid als „ontbijtsiroop, kersen" bleek te zijn aardappelsiroop met kersenessencehet product bevatte bovendien zooveel zwaveligzuur, dat het ongenietbaar was. De aanwezige voorraad werd in beslag genomen. Het vanillinegehalte van vanillesuiker was in het algemeen voldoendeslechts een enkele maal, waarbij het lager was dan 1 moest aanmerking worden gemaakt. De inhoud der pakjes is dikwijls zeer gering. De honigmonsters voldeden in het algemeen aan de gestelde eischen. Een enkele maal moest er aanmerking op gemaakt worden, dat verhitte honig niet als zoodanig was gedeclareerd. Bijlage X. 19 41 kg beschuithonig werd wegens bederf vernietigd. Door de keurmeesters werden ter plaatse afgekeurd 5 partijen wegende 111.5 kg. Visch en vischwaren. Naar aanleiding van het laboratoriumonderzoek werd een partijtje van 25 blik haring in tomatensaus afge keurd; de keurmeesters keurden ter plaatse af 207 partijen, wegende in totaal 2064.4 kg. Herhaalde malen werd geconstateerd, dat kunstmatig gekleurde koolvisch onder den naam „zeezalm" werd verkocht. Verschillende partijen van deze waar moesten wegens bederf worden afgekeurd. Vischpastei bleek met ruim 10 meel bereid te zijn, terwijl vischsaladen dikwijls aanmerkelijke hoeveelheden benzoëzuur ter conserveering bleken te bevatten. Vleeschwaren en vleeschextracten. In boterhamworst en leverworst werd 26 maal een veel te hoog gehalte aan meel aangetroffen, zelfs tot 9% toe. Bovendien bleek boterhamworst meerdere malen gekleurd te zijn, terwijl in leverworst groote hoeveelheden boorzuur werden gevonden. Boterhamworst wordt tegenwoordig vrijwel uitsluitend in blik aan de winkeliers afgeleverd, waaraan zeer zeker voordeelen zijn verbonden. Enkele firma's maakten gebruik van het feit, dat het Vleeschwarenbesluit geen eischen stelt aan het watergehalte van in blik gesteri liseerde vleeschwaren en voerden het watergehalte van boterhamworst zeer hoog op. Een enkele firma leverde zelfs boterhamworst in blik af met een Federgetal van 6.8. Het Vleeschwarenbesluit is in den aanvang van 1935

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1934 | | pagina 274