Bijlage X. 12 Deze resultaten zijn veel beter dan de voorgaande jaren. Van de 9 onderzochte monsters bedrijfswater voor de bakkerijen moesten er 4 worden afgekeurd. Door de keurmeesters werden in de bakkerijen afge keurd 39.5 Kg. brood, hetwelk bestemd werd voor veevoeder. Roggebrood wordt steeds meer in gesneden toestand verkocht. Hierdoor schijnt onder bepaalde omstandig heden de kans op beschimmeling veel grooter te zijn geworden. Enkele bakkers meenden dit te kunnen tegengaan door toevoeging van een aanmerkelijke hoe veelheid conserveermiddel, hetgeen niet kon worden toegestaan. Bij één bakker, die ondanks gegeven waar schuwing, toch zijn roggebrood bleef conserveeren, werden 39.5 K.g. door verwerking tot veevoeder, voor de consumptie ongeschikt gemaakt. Enkele bakkers gebruikten voor de bereiding van melkbrood in plaats van melk of melkpoeder bijzondere praeparaten, waarmede een brood verkregen zou kunnen worden, dat in samenstelling vrij veel overeenkomt met die van melkbrood. Bij onderzoek van deze brooden bleken er echter vele niet aan de gestelde eischen te voldoen. Voorloopig werd met waarschuwen volstaan. Nog steeds bleken in beschuiten, waarvoor reclame gemaakt werd, dat zij zouden zijn bereid met eieren en boter, van deze bestanddeelen niet of slechts spora disch meer aanwezig te zijn dan in de gewone beschuiten, waarvoor een dergelijke reclame niet werd gemaakt. Bij het bezoeken van de bakkerijen moesten de keur meesters in 70 gevallen aanmerkingen maken op den toestand, waarin de localiteiten of toestellen verkeerden of op de wijze van bewaring of aanduiding van het brood. Bijlage X. 13 Ter plaatse werd 67.5 Kg. brood afgekeurd en ver werkt tot veevoeder. Cacao en Chocolade. Van de 214 onderzochte monsters cacaopoeder hadden 6 een te laag vetgehalte in de droge stof; 13 gaven een positieve schimmelproef, terwijl tevens de geur en smaak afwijkend waren en de zuurgraad van het cacaovet te hoog. Om een of meer der genoemde redenen werden in totaal 137.8 Kg. cacaopoeder afgekeurd. Een tweetal partijen waren niet op de juiste wijze aangeduid. Van de 67 monsters chocolade behoefde slechts één monster te worden afgekeurd wegens bederf, terwijl op 4 partijen aanmerking gemaakt moest worden wegens onvoldoende aanduiding. Bovendien bleken enkele partijen, die aangeduid waren als roomchocolade, slechts melkchocolade te zijn. De betreffende fabrikant ontving over deze misleidende aanduiding eene waarschuwing. Sinds de laatste jaren is er dus een zeer groote ver betering gekomen in de cacaoproducten, die in deze streken verkocht worden. 126.3 Kg. werden ter plaatse door de keurmeesters afgekeurd. Consumptieijs. De bereidplaatsen van het consumptieijs werden regelmatig nagegaan en in het algemeen goed in orde bevonden slechts een enkele maal moesten aanmer kingen gemaakt worden, v.n. op hygiënische behandeling. Er werden 143 monsters onderzochthiervan hadden 38 monsters een hooger kiemgetal dan 100.000 deze monsters waren veelal afkomstig van ijs, dat niet op den dag van monstername was bereid. Abnormaal

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1931 | | pagina 263