Bijlage V. 26 zoek bleken de gebruikte toestellen niet, of slecht vertind te zijn. Door opnieuw en deugdelijk te vertinnen is hierin afdoende verbetering gebracht. Tegen 1 fabrikant, die bij herhaling limonade gazeuse met te weinig suiker bereidde, werd proces-verbaal opgemaakt, waarna deze fabrikant zich in 't vervolg aan de gestelde eischen hield. Bij de verschillende fabrikanten liet de samenstelling van het bedrijfswater veel te wenschen over. In alle gevallen was het na onderzoek mogelijk goed bedrijfs water te verkrijgen. Nog dient te worden vermeld, dat het artikel alcohol vrije likeur, dat feitelijk bestemd is om in onverdunden toestand te worden geconsumeerd, in dit district veelal aanbevolen wordt om als limonadesiroop gebruikt te worden. Dat deze concurrentie minder fair is, behoeft nauwelijks te worden gezegd. De bepalingen van het Jam- en limonadebesluit laten echter niet toe daartegen met kans op succes op te treden. 37 monsters verschillende grondstoffen benoodigd voor de limonadebereiding werden onderzocht. Schade lijke kleurstoffen werden niet aangetroffenwel schade lijke schuimstoffen. 3 partijen sinaasappelsap, geconserveerd met 2100, 1980 en 1500 mgr. benzoëzuur per liter, werden naar den leverancier terug gezonden. Snoepgoed. De samenstelling van de monsters snoepgoed was goed te noemen. Aanmerking moest gemaakt worden Bijlage V. 27 op enkele bedorven en beschimmelde artikelen, terwijl ter plaatse enkele partijen werden afgekeurd en uit de consumptie verwijderd Consumptie-ijs Aan den eisch, dat het aantal bacteriën niet meer dan 100.000 per c.M.3 mag bedragen, voldeden 44 van de 118 onderzochte monsters. Hoewel dit cijfer nog lang niet voldoende is, kan toch een goede vooruitgang geconstateerd worden, vooral ook omdat in 1925 meer dan de helft der onderzochte monsters meer dan 1 millioen bacteriën bevatte, terwijl in 1926 dit aantal bacteriën slechts bij 11 der monsters werd overschreden. 49 maal werden schriftelijke waar schuwingen verzonden of besprekingen gehouden om verbetering in de kwaliteit van dit artikel te brengen. De groote fout is nog steeds gelegen in den verkoop van ijs dat meer dan 24 uur oud is. In een fabriek van consumptie-ijs, waarin slechts 1 of 2 maal per week ijs werd gefabriceerd en de voor raad bij een temperatuur van 15° C. werd bewaard, werd nagegaan of en in welke mate bij die lage temperatuur het aantal bacteriën zou vermeerderen. Bij herhaald onderzoek bleek in 3 dagen het aantal bacteriën 6 maal zoo groot te zijn geworden, n.l. van 40.000 tot 250.000. In een andere fabriek moest aanmerking gemaakt worden op de buitengewoon vuile toestand der inrich ting en de verwaarloozing, waarin de toestellen ver keerden; ook de wijze van bereiding liet aldaar te

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1926 | | pagina 271