Bijlage V. 2 volgende straten en wegen Emmerikscheweg, Buiten singel, Weg naar Laren, Deventerstraatweg, Pofferdijk- dwarsstraat, Beekstraat, Coehoornsingel vanaf Buiten- Societeit tot aan den Spoorwegovergang op de Nieuw- stad. De Graaf-Ottosingel moest worden opgekist door middel van een dammetje. Als oorzaak van de over strooming van den Coehoornsingel moet hier worden vermeld, dat deze ontstond doordat de Staatsspoor den waterkeerenden dam bij de Buiten-Societeit doorstak, teneinde de werking van een wel, in het talud van den spoorwegdijk welke als oorzaak had achter- of onderloops zijn van bedoelden dam, te kunnen op heffen. Na dat doorsteken stroomde het lage gedeelte van den Coehoornsingel onder, waardoor de souster- rains en tuinen van de daaraangelegen huizen ook van een deel Deventerweg volliepen. Op dringend verzoek van de bewoners van het Rozenhoflaankwartier is de rioleering van dat kwartier, welke uitmondt in den hoofdput bij den Politiepost Deventerweg, bemalen. Genoemde rioleering vormt een gesloten net, zoodra de waterstand boven 7.60 M. -j- N.A'P. is, loopt het riool verkeerd en wordt gesloten met den schuif, het gevolg van een en ander is dan, dat de leiding dienst moet doen als reservoir voor het menagewater. Door nu het menagewater door middel van bemaling te verwijderen werd voorkomen, dat de laag gelegen sousterrains en tuinen met vuil water onderliepen. Ge noemde bemaling had, gezien de primitieve pomp (een z.g. kattenkop) aanvankelijk succes, totdat na het door steken van genoemden dam het bemalen nutteloos werd en deze toen is stopgezet. Ten einde de commu- Bijlage V. 3 nicatie mogelijk te maken werden hier en daar voet planken gelegd en de bewoners van den weg naar Laren geholpen met een veerdienst van 2 roeibooten, ook voor het Roode Dorp was een veerdienst ingelegd. Na den kortstondigen val van het water wérd uit Keulen weder aanzienlijke was gemeld, het was dus te voorzien, dat het tweede hooge water minstens zoo hoog, zoo niet hooger, dan het eerste zou worden. In verband daarmede, om niet weder in dat groote ongerief van den eersten keer te vervallen, werden aanzienlijke voorzorgsmaatregelen genomen, bestaande uit het maken v^n een keerdatn langs den Walraads- hof, het maken van plankieren langs den Weg tiaar Laren, Leeuweriklaan en de daarop uitkomende dwars straten. Bij het opkomen van het water, hetwelk maar steeds hooger wies, werd het noodig, dat de reeds genoemde keerdani en het dammetje langs den Graaf- Ottosingel moest worden verlengd en verzwaard, ook moest een gronddammetje worden aangebracht langs de Berkel vanaf den Louisesingel tot aan het huis van de Wed. G a r v e I i n k, langs de Vischpoortgracht vanaf school Tadamasingel tot aan het Vischpoortplein, verder bleek nog een dammetje noodig te zijn in de bocht van den Jacob-Damsingel en den Deventerweg. Hier zij nog vermeld, dat het water van de Visch poortgracht dwars over het Vischpoortplein op den IJssel stroomde, waardoor op genoemd plein voor een gedeelte ruim 10 c.M. water stond. Ook de straten aan den Buitensingel, alsmede de toegangen van de woningen van „Ons Thuis" kwamen geheel blank te staan, terwijl het water op de IJsselkade bijna tegen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1919 | | pagina 294