Bijlage K. 2 Het museum ontving verscheiden voorwerpen ten geschenke en eenige in bruikleen. Door bemiddeling van de Gemeente ontving het eenige verouderde na tuurkundige instrumenten welke eertijds door de Ver- eeniging Physica aan de Gemeente in bruikleen waren afgestaan. Daar deze toestellen allen meer of minder in den stijl der 18de eeuw versierd zijn, vormen zij een fraaie aanwinst, die het museum gaarne aanvaardde. Zij zijn evenwel nog niet ter plaatse gebracht en zullen later uitvoeriger beschreven worden. De verzameling bestaat uit: een weegtoestel, een planetarium, een hef boom, een brandspuit, een luchtpomp, een electrische machine, een ratel, een tafeltje en een op glas gebrande voorstelling. Oude boekwerken der Vereeniging Physica werden als niet in een museum behoorend, niet aan vaard. Aangekocht werden 2 vrouwenportretten af komstig van de vroegere Ehze, het oudste is gedateerd 1587. Door aankoop werd een gouden munt van Arnoud van Gelder voor den smeltkroes bewaard, Jhr. Mr. B. M. de Jonge van Elletneet, archivaris te Assen vestigde hierop de aandacht. Jhr. Mr. W. G. Feith, commies aan het Algemeen Rijksarchief te 's Graven- hage zond een veiligheidskaart, einde lSde eeuw, voor A. P. C. van der Borgh, inwoner van Zutphen. Een onbekend gebleven jonge dame gaf ten huize van de Secretaresse 3 oude garenwinders af, waarvoor de Commissie haar bij dezen dank zegt. Men kan zich dus niet over gebrek aan belangstelling voor het museum beklagen. De aanwinsten zijn in een hier achter gevoegde lijst beschreven. Er werden slechts 2 tentoonstellingen gehouden, de Bijlage K. 3 port voor kisten is zeer hoog en de kans op ver- koopen in Zutphen zeer gering men moet wachten tot betere tijden zijn aangebroken en tot het museum een expositieruimte kan aanbieden, die het tentoonge stelde beter doet uitkomen. Herbenoemd werden door B. en W. de Heer D. Molenaar; door den Raad de HeerM. J. Mulders; door Zutphen Vooruit werd benoemd, wegens het zich niet herkiesbaar stellen van den Heer J. Gimberg, de Heer S. N y b u r g. In den Heer Gimberg ver liest het museum een daadwerkelijke belangstellende, zijn besluit de Commissie te verlaten was echter on wrikbaar, daar hij voortaan al zijn krachten aan het Archief wenscht te geven. De kas sluit met een te kort van f 71.42, de uitgaven waren f 935.27; de inkomsten f 853.85. In 1918 waren de uitgaven f868.53, de inkomsten f 822.86. De uitgaven zijn dus weer gestegen en het te kort zou nog belangrijk grooter zijn, als niet de Gemeente een extra toelage van f 150 had verstrekt. De post concierges is hooger geworden niet alleen omdat de Commissie meende den concierge Nieuwburg een toelage van f 50 bij het salaris van f 300 te moeten geven, maar ook de plaatsvervangende concierge en de hulpconcierge op entréevrije Zondagen moeten hun loon hebben en zijn beide noodzakelijk voor een goede exploitatie van het museum. De f 500 Gemeentesubsidie is dan ook voor het tegenwoordige bedrijf te laagde Commissie heeft een aanvraag gedaan voor verhooging. Reeds in het jaarverslag van 191S werd geklaagd over hot gebrek aan ruimte in het AAuseum, waardoor

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1919 | | pagina 192