Bijlage C. 6 gegeven, werden sinds September weder gevolgd door één ml. leerling der 5de klasse. Vrijstelling van schoolgeld werd door Burgemeester en Wethouders in overeenstemming met het advies van Curatoren aan één ml. leerling verleend. Het gedrag der leerlingen geeft tot geen opmer kingen aanleiding. Onderwijs. Het Koninklijk Besluit van 7 Juni 1919, waarbij een gewijzigd leerplan voor de Gymnasia werd vastgesteld, trad op 1 September voor de eerste, tweede en derde klasse in werking. De belangrijkste wijzigingen betreffen de 3de klasse, waar 2 wekelijksche lesuren in natuur kunde worden ingevoerd, terwijl het onderwijs in Grieksch en Latijn voor iedere taal met één wckelijksch lesuur wordt verminderd. Ook het Engelsch en de Wiskunde ondergaan beiden in de 3de klasse eene vermindering van één wekelijksch lesuurdaarentegen is voor de Aardrijkskunde één wekelijksch lesuur meer aangewezen. De in de beide vorige verslagen vermelde maatregel, om ter besparing van brandstoffen de lessen van den Zaterdagvoormiddag over de andere dagen der week te verdeelen bleef tot de Paaschvacantie gehandhaafd. Met voldoening kan worden vermeld, dat deze maat regel, toen in den nieuwen cursus hel stookseizoen aanbrak, niet meer behoefde te worden toegepast. Ten einde evenwel het brandstoffenverbruik tot het strikt Bijlage C. 7 noodige te beperken, bleek het raadzaam de Leeraars kamer en het lokaal der natuurlijke Historie onver warmd te laten. Aan de facultatieve lessen in het Hand- teekenen, onder leiding van den heer B. H. Stomps, werd in den cursus 1918/19 door 9 leerlingen, in den nieuwen cursus door 10 leerlingen deelgenomen. De aanhangig zijnde wijziging der Hooger-onderwijswet doet verwachten, dat in een volgend verslag het onder wijs in het Handteekenen als een voor klasse I tot IV verplicht leervak zal te vermelden zijn. Leermiddelen en Gebouw. Ten behoeve van de Bibliotheek werden de abonne menten voortgezet op de in vroegere verslagen ge noemde tijdschriften en vervolgwerken. De verzameling platen werd uitgebreid met 10 zeer fraaie photo's van Grieksche landschappen. De aanschaffing daarvan had plaats volgens gegevens der „Vereeniging tot bevor dering van het Aesthetisch element in het voortgezet onderwijs" door de welwillende tusschenkomst van Dr. G. vanHoornte Utrecht. Nog in ander opzicht werd het aanschouwlijk onderwijs bevorderd door het aanbrengen van eene electrische geleiding op de Leer aarskamer. Zoo kan voortaan eene electrische lamp als lichtbron dienst doen bij het gebruik van de Pro jectielantaarn, die eerst op deze wijze aan haar doel ten volle beantwoordt. Van de Schoolbibliotheek, die geen uitbreiding on derging, maakten de leerlingen onder leiding van Dr. M e i n s m a een nuttig gebruik.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1919 | | pagina 129