188 Algemeene opmerkingen omtrent tuinbouw, bloemisterij en boomkweekerij. De verzending der producten kan per tram en spoor op ruime schaal plaats vinden naar de omgeving en naar de fabrieksplaatsen in Twente en Duitschland. De meestgebruikte kunstmeststoffen voor den tuin bouw alhier zijn o.a.Chilisalpeter, Superphosphaat, Zwavelzure Ammoniak, Patenkali, Kalizout, Ammoniak- Superphosphaat, Guano, Beendermeel en Kalkmergel. Deze laatste meststof wordt slechts in kleine hoeveel heid gebruikt. De uitzaaiing der kunstmeststoffen ge schiedt met den kunstmeststrooier en uit de hand. Ook gebruikt men voor den tuinbouw compost, beer en stalmest, en voor de weilanden Ammoniak-Super- phosphaat, Patentkali, Chilisalpeter, Superphosphaat, Kalizout, Guano, Beendermeel en Kalkmergel, ook werd voor bemesting gebezigd paardenmest en ier. De koolsoorten z.a. roode-, savoijebloem- en spruitkool leverden een zeer goede opbrengst op. De uitkomsten der bloemkweekerijen waren zeer goed. Er werden weinig convalaria's uitgezet, echter veel knolbegoma's, palmen, varens, cylamen, rozen en gladiolussen geteeld. De teelt eer dahlia's en gladiolussen breidt zich niet uit en bepaald zich, wat laatstgenoemde soort betreft, in hoofdzaak tot zes variëteiten. Er werden veel bloemen uit de kweekerijen verzon den naar omliggende plaatsen en Twente, afgesneden 180 bloemen naar plaatsen in Holland en Groningen, en gladiolussen naar het buitenland. De bloemkweekerijen beslaan een oppervlakte van 7.71 H.A. De toestand der boomkweekerijen, welke eene uit gestrektheid beslaan van 2 H.A., was gunstig. Houtteelt komt in deze gemeente niet voor. De toestand van het houtgewas was gunstig. De iepenspintkever kwam hier en daar nog spora disch voor. De voornaamste houtgewassen zijn iepen, essen en wilgen de wegen worden beplant met Amerikaansche eiken, iepen en linden. De beplanting geschiedt deels voor rekening der Gemeente deels voor reke ning van het Rijk. Marke- of gemeentegronden, die vroeger zijn ver deeld of nog te verdeelen liggen, bestaan hier niet en evenmin treft men hier duinbeplantingen of afzan- derijen aan. Toestand van den veestapel. Paarden en Paardenhandel. Paardenziekten kwamen niet voor. De paardenhandel is hier van weinig beteekenis. De prijzen der verkochte paarden en veulens waren hoog. Rundvee. Handel in vee, melk, boter en kaas. Ziekten onder den veestapel kwamen bijna niet voor, alleen uierziekte doch zeer sporadisch.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1916 | | pagina 96