178 gebleken dat dit jaar aanmerkelijk minder rogge is geteeld dan vorige jarende pachten zijn te hoog om met voordeel rogge te telen. De opbrengst aan zaad bedroeg gemiddeld 25 H.L. per H.A. voor de winterrogge en 20 H.L. per H.A. voor de zomerrogge. De geteelde soorten waren hoofdzakelijk Petküser voor de zandgronden, Zeeuwsche en Oulickerrogge op de kleigronden. De opbrengst was over het geheel genomen beneden het middel matige. Tengevolge van het natte weer in het begin van Juli was de rogge gaan legeren, waardoor het onkruid, als wikke en distels, de overhand kreeg. De oogst kwam vrij goed binnen. Alle rogge werd van wege de regeering aangekocht voor menschelijk voedsel; alleen zaaizaad mocht door de landbouwers voor den volgenden oogst behouden blijven. Voor de geleverde rogge werd f 9,20 per H.L. van 70 K.G. besteed, terwijl maïs in ruil voor rogge kon worden betrokken. Haver. Het aantal H.A. beteeld met haver was minder dan vorige jaren. Van gemeentewege werd ook dit jaar 3 H.A. weiland gescheurd en met haver bezaaid, waarvan de opbrengst hoog was. Het stroo van de haver was langer dan voorgaande jaren. De zaad opbrengst was echter minder en viel niet mede; de zwaarte in gewicht was vrij goed en de kwaliteit over het algemeen ook goed. De oogst kwam door het gunstige weer goed en droog binnen. 179 De verbouwde soorten waren: Probsteijer-, Zege-, Groninger- en Goudenregenhaver. Enterzaad was ook dit jaar tengevolge van de sluiting der grenzen voor dit artikel, niet te verkrijgen. De stroo-opbrengst bedroeg meer dan in 1915. De kwaliteit was goed. Boonen. De beteelde grond met boonen was meer dan het vorige jaar. De opbrengst was over het algemeen genomen minder dan in 1915. De prijzen daarentegen waren echter zeer hoog. Erwten. Ook de beteelde oppervlakte met deze peulvruchten was grooter dan in 1915. De opbrengst was onge veer gelijk aan het vorige jaar; de prijzen waren hoog, niettegenstaande door de regeering maximum-prijzen werden vastgesteld. De erwten worden meestal groen geplukt. Stamboonen. De met stamboonen beteelde oppervlakte was grooter dan in 1915. De opbrengst was door het vele natte weer minder. De stamboonen worden meestal groen geplukt. De prijzen waren zeer hoog. Aardappelen. De met aardappelen verbouwde oppervlakte was aanmerkelijk grooter dan in 1915. De teelt gaat in deze gemeente sterk vooruit. De opbrengst was dit

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1916 | | pagina 91