176 De opbrengst der bouwlanden was dit jaar, niettegen staande enkele gewassen minder opleverden, zeer goed. Door de vele vraag en afzet naar liet buitenland ble ven de prijzen hoog. De kwaliteit van land- en tuin- bouwgewassen was over het algemeen vrij goed, met uitzondering van de rogge en haver die door het vele natte weer Iegerig was geworden waardoor het onkruid de overhand kreeg. Hierdoor was de opbrengst niet meer dan middelmatig. Over het algemeen was de handel in vee levendig. Aangezien evenwel de uitvoer van vee naar het bui tenland werd verboden, was in de 2e helft van het jaar de handel aanmerkelijk minder dan in het eerste gedeelte. De vruchtenoogst bleef dit jaar beneden het mid delmatige, waardoor de prijs van het fruit zeer hoog was. De varkensmesterij had een minder voordeelig jaar dan in 1915. Er werd niet voldoende krachtvoeder aangevoerd en de rogge, die vanwege de regeering voor menschelijk voedsel werd aangekocht, mocht met gebruikt worden voor de mesterij. De aanvoer van kunstmeststoffen voor den land- en tuinbouw vond ook dit jaar door den oorlog veel belemmering, hetgeen voor den landbouw van nadee- ligen invloed was. Koop- en huurwaarde der landerijen. De koopwaarde van bouwland in deze gemeente bedroeg per H A. ongeveer f 3600,- voor kleigrond en 3000,— voor zandgrond voor weiland per H.A. 177 ongeveer f 3300,— voor kleigrond en f 2350,— voor zandgrond. De huur per H.A. bedroeg f 160,— tot f 270,— voor bouwland (klei). - 140,— - 255,— (zand). - 90,— - 150,— weiland (klei). - 90,- - 120,- (zand). Wijze van bemesting. Hoofdzakelijk wordt in deze gemeente gebruikt stalmest, compost en beer voor de bouwlanden en tuingrondenbeer, ier en kunstmest voor de weilan den. Als hulpmest voor bouwland en tuingrond werd gebruikt turfstrooisel met beer gedrenkt, superphos- phaat, patentkali, chilisalpeter en kalkmergel voor lichte gronden en een enkele maal beenderenmeel en kalizout. Voor de weilanden superphosphaat, chilisalpeter en zwavelzure amoniak; patentkali, amoniak superphos phaat, kalizout en kalk voor zware gronden. Wegens den oorlog werd geen kaïniet en slakkenmeel ingevoerd. Ingevoerde werktuigen. Ingevoerde werktuigen zijn: grasmaaimachines, cul tivators, kettingeggen, weide- en landeggen, hooischud- ders, ierkarren, saxploegen en bietensnijders. Mededeelingen aangaande de teelt van onderstaande gewassen. Rogge. Bij de opname van de te veld staande gewassen is

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1916 | | pagina 90