132 Evenals voorheen wordt er steeds zooveel mogelijk naar gestreefd, om de patiënten door arbeid van ver schillenden aard in de werkplaatsen, in huis en buiten op de landerijen of in de tuinen bezig te houden. Het landbouwbedrijf op het hGroot Graffel", ver schafte ook dit jaar velen patiënten werk. De gekweekte groenten, de melk der koeien en de gemeste varkens werden aangewend ten behoeve der voeding van de bevolking der twee gestichten en van het ziekenhuis. Onder geleide van verplegend personeel werden door daartoe geschikt geoordeelde patiënten wande lingen en uitstapjes gemaakt in de omstreken van Zutphen en Warnsveld. Evenals in vorige jaren werden in beide gestichten nu en dan feestjes gehouden, waarbij meerendeels het inwonend personeel en nu en dan ook krachten van buiten, belangeloos door zang, tooneelspel of voordracht hun dankbaar auditorium eenige uren van verpoozino- en vermaak verschaften. De Christelijke feestdagen werden op toepasselijke wijze gevierd en vooral het daartoe bijzonder geëigende Kerstfeest verschafte den patiënten een aangenamen avond. Gebouwen. In het Gasthuis, het Ziekenhuis en op het Groof- Graffel werden de gebouwen goed onderhouden en de noodige herstellingen uitgevoerd. 133 Boerenerven en Landerijen. Aan de gebouwen zijn de noodige herstellingen en verbeteringen verrichtbij gebouwen zijn gierputten geplaatst, bijdragen voor grupstallen zijn gegeven en kookhuisjes voor het koken van veevoeder zijn gebouwd. In de landerijen zijn, waar dit noodig was, duikers gelegd en bruggen hersteldom nieuw aangelegde weiden werd rikwerk geplaatst, de twijg werd op tijd gesneden, het plantsoen gepoot, het lot van de boomen gemaakt, de weilanden gebloot en voor zoover dit kon, bemest. De wegen en waterleidingen zijn op tijd schouwbaar opgeleverd, het brandhout gehakt, de kweekerijen schoongehouden en de doornenheggen, waar dit noodig was, geknipt, uitgehakt en doorge bonden. Aan de Bcrkel werd het noodige kribwerk verricht. Verder zijn door eenige patiënten, met behulp van twee arbeiders, strooken grond langs den binnenweg naar Almen en twee boschjes woeste grond aan dien weg omgezet en beplant. Tevens werd door die patiënten en arbeiders een perceel heidegrond aan den grintweg naar Almen omgezet en geëgaliseerd, om voor weiland te worden aangelegd. In de akkerheggen zijn de doornen uitgeroeid. Verder werden alle lan derijen en bosschen goed onderhouden. Badhuis. Gedurende 1916 werden 13677 baden genomen 9577 door mannen en 4100 door vrouwen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1916 | | pagina 68