108 De weg over het Helbergen en liet Lïjnpad hadden op enkele plaatsen nog al geleden van den hoogen waterstand en waren daardoor losgespoeld. De bescha digde gedeelten werden opnieuw hersteld en verhard, daarvoor waren noodig 8 M3. vette grond, 25 M3. steenpuin en 50 M3. sintels. De overige wegen werden in hoofdzaak onderhouden door ze op te ronden en met puin en sintels te ver harden. In het geheel waren daarvoor noodig 30 M3. geklopte puin, 28 M3. steenpuin en 130 M3. sintels. De steenpuin werd verkregen van de stortplaats en de sintels van de Gasfabriek en Waterleiding. De onderhoudskosten hebben bedragen f 557,79. Waterleidingen, Beken, Sluisen en Stuwen. Waterleidingen en Beken. De Berkel binnen de stad werd naar behooren on derhouden. Langs de Berkelwandeling achter het Zie kenhuis werd de uitgeschuurde Berkeloever gedeeltelijk tegen meerdere uitspoeling beveiligd door het aan storten van een voetvoorziening van puin en onbruik bare veldkeien. Hieraan werd 85 M3. stortpuin ver werkt. Het ligt in de bedoeling met deze oevervoor ziening voort te gaan met beschikbaarkomend stort materiaal. De waterleidingen en beken in onderhoud bij den dienst Gemeente-Landerijen, zijn de volgende De Oude IJssel, de Hoendernesterbeek, de Voor- stondenschebeek, de Oekenschebeek, de Polbeek, de 109 Warkenschebeek of Onderlaatschen laak, de Vierakker- schebeek of Laak, de Leestensche uitwatering, de Hel bergerbeek, de Laak over den Marsch en die van de Uiterwaarden, en de laken en uitwateringen buiten de Voormalige Lare-, Spittaal- en Nieuwstadspoorten, als mede die op den Overmarsch. Zij verkeeren over het algemeen in goeden toestand. De Laak over den Marsch tusschen het Coenens- park en Nieuwstads Marschlaan werd over een lengte van 400 M. uitgediept, en de taluds opgezet met blok- zoden. Evenzoo had dit plaats met de onderlaatsche laak, de Voorstondensche beek, een gedeelte van de Polbeek, beneden de Oostveenschebrug, en de Vier- akkerschebeek. Genoemde beken werden over een lengte van 1750 M1 uitgediept en waar noodig verbreed en de taluds onder profiel gebracht. Verder werden nog uitgediept over een lengte van 1400 M' de laken in de Kijfsdijken en Sprabanen alsmede die in de Groote-Koppelen, waardoor een betere en afdoende afwatering werd verkregen van de lage gronden. De in het vorige verslag vermelde zinkstukken en kribwerken langs de Polbeek, hielden zich goed zoo dat van stukdrijven en wegslaan van den oever geen last meer ondervonden werd. De overige beken en uitwateringen werden twee tot driemaal gesneden en schoongemaakt, waardoor een geregelde en spoedige afwatering van de daar boven gelegen gronden werd verkregen. De onder houdskosten hebben bedragen f 1459,93. De 9 stuwen

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1916 | | pagina 56