80 tuintje 'sjaars, de 6 niet verhuurde tuintjes werden van gemeentewege bemest, bewerkt, beplant en be zaaid met aardappelen en late wortelen; de kosten daarvan hebben bedragen f 65,43, terwijl de opbrengst der daarop geteelde aardappels en wortelen bedroeg f 133,74, zoodat een zuivere opbrengst van de 6 tuin tjes is verkregen van f 68,31 of ongeveer f 11,40 per tuintje. Het opgraven en uitdiepen van slooten, alsmede het zoo noodig opgraven van greppen, vond geregeld voortgang. In de weiden de Kijfsdijken, de Ruiterdijkscheweiden, in de Sprabanen, in de Tigchelkuilen en de Berkel- weiden, werden over een lengte van 3600 M. slooten en greppen opgegraven, de uitgegraven grond over het land verdeeld of laagten daarmede aangevuld. Met het loseggen van hooiweiden werd geregeld voort gegaan, met zeer goede resultaten, waardoor de struc tuur van den grond verbeterd werd. Op de stortplaats aan de Vijfmorgenstraat was ge regeld 1 man werkzaam tot het verwerken van het aangevoerde vuil en puin. De steenpuin werd op hoopen gebracht, om later voor verharding van land wegen, of voor kribwerken te worden gebruikt. De jonge peppels en wilgenboompjes in de lande rijen werden voorzooveel noodig gesnoeid. Langs de Kijfsdijken, de Tigchelkuilen en de Oroote en Kleine Moesmate, werden jonge peppels geplant, te zamen 130 stuks. De in het openbaar verkochte peppels langs de Hooge Muizerswaard en in het Slag voor 't Hekken, brachten f 960,op. 81 Met het onderhoud van doornenhagen langs de wei landen werd geregeld voortgegaan. Langs de Marsch- weiden, blokken Nos. 8, 29, 30, 44 en 45, de Lage Waard, de Drittelwaard, het Loensche land en de Smeerkamp, werden doornenhagen uitgehakt en inge bonden; de afkomende doorns met het bovengenoemd snoeihout, werden publiek verkocht. De totale lengte van deze bewerkte hagen bedroeg 2370 M. Langs het voormalige Zandgat en de Lage Ossen- waard op den Overmarsch, werden nieuwe hagen aangeplant ter lengte van 500 M. De opbrengst der eenjarige twijg op de aanwassen tusschen de kribben op Helbergen, was hooger dan het vorige jaar. De toegangswegen naar de landerijen, de uit- en overwegen in de verpachte weilanden, hooi- en strooisel- landen, werden geregeld geslecht en opgerond, en waar het noodig bleek, met steenpuin en sintels verhard in het geheel was daarvoor noodig 140 M3. steenpuin en sintels en 25 M3. geklopt klinkerpuin. De duikers in de landerijen, onder overwegen en keerdammen gelegen, werden voortdurend nagezien, onderhouden en zoo noodig vernieuwd. In de Zwar- tinkhorst en in de Berkelweiden werden 3 versleten houten duikers door nieuwe cementen duikers vervan gen; nog werd een nieuwe cementen duiker gelegd in de laak door de Zwartinkhorst, voor rekening van de instelling Het Bornhof, welke instelling van de gemeente vergunning had verkregen tot het maken van een uitweg, van de door haar gekochte gronden onder Warnsveld gelegen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1916 | | pagina 42