Bijlage B. 44 Beoordeeling. Omtrent de sluiting der flesschen zegt de Codex alimen- tarius: „Gepasteuriseerde melk, in flesschen verkocht, moet op zoodanige wijze verpakt zijn, dat de verpakking niet kan worden geopend, dan na verbreking van een zegel of sluitetiket." Wat de sluitetiketfen betreft werd opgemerkt, dat, terwijl deze vroeger van gewoon papier waren, die thans van perkament papier zijn en waar deze vroeger door plakken aan de beugelsluiting bevestigd werden, heeft thans één der leveranciers dit plakken vervangen door het inslaan van een metalen ringetje waardoor eene betere sluiting verkregen wordt en het ook mogelijk is, deze sluiting reeds voor het pasteuriseeren aan te brengen, hetgeen blijkbaar ook reeds geschiedde, daar het ringetje gewoonlijk eenigs- zins roestig was en dit roest zich ook aan het papier medegedeeld had. Op de monsters 3 en 20, ontbrak een sluitetiket en op de overige monsters waren de sluitetiketten goed aangebracht, derhalve waren twee monsters niet behoorlijk verzegeld. Omtrent het sluitetiket zegt de Codex: „Buitendien moet uit eene vermelding op het etiket blijken bij welke tem peratuur en op welken dag of datum de melk is gepas teuriseerd." Bijlage B. 45 Op geen der etiketten was de temperatuur vermeld, waarop verwarmd was geweest, wel was op alle den dag aangegeven, waarop gepasteuriseerd was. Onder gepasteuriseerde melk verstaat de Codex melk, die gedurende een voldoend langen tijd op een temperatuur tusschen 65° en 85° C. verhit is geweest in de verpakking, waarin ze wordt afgeleverd. Onder „laag gepasteuriseerde melk" verstaat hij melk, die bij hoogstens 71° C. bewerkt is en onder „hoog ge pasteuriseerde melk", melk, die bij een hoogere temperatuur is gepasteuriseerd. Wanneer de reactie van Storch binnen enkele seconden in donkerblauwe eindtint optreedt, is volgens den Codex de melk laag gepasteuriseerd; wanneer deze reactie binnen i/., uur niet of hoogstens lichtblauw intreedt, is de melk hoog gepasteuriseerd. Volgens deze reactie zijn alle monsters hoog gepasteu riseerde melk, alleen de monsters 2, 16 en 21 vertoonden na 5 minuten een licht of zeer licht blauwe verkleuring. De Pyrocatechine-reactie moet volgens den Codex bij laag gepasteuriseerde melk positief en bij hoog gepasteu riseerde melk negatief uitvallen. Volgens deze reactie dan zijn de monsters 2, 16 en 21 laag gepasteuriseerde melk. De Guajacol-reactie moet eveneens bij laag gepasteuri seerde melk positief en bij hoog gepasteuriseerde melk negatief zijn. Volgens deze reactie zijn alle monsters hoog gepasteuri seerde melk. Katalase mag in geen geval optreden; zij was alleen als spoor aanwezig in No. 16.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1916 | | pagina 138