Bijlage B. 12 vestigde, als in strijd met artikel 48 der verordening op het bouwen en de bewoning in deze gemeente en verzocht voor verbetering het noodige te willen doen. Later werd van Burgemeester en Wethouders bericht ontvangen, dat de lekkage ontstaan was door verstopping van een riool op particulier terrein de verstopping is opgeruimd en daardoor de oorzaak der klacht opgeheven. De Commissie ontving van een bewoner der Laarstraat eene klacht, over stank van een privaatton op de boven woning, welke ton naar zijne meening niet voldoende werd verwisseld. De klacht bleek bij onderzoek ongegrond. Bewoners der Komsteeg klaagden over stank, die van tijd tot tijd verspreid werd door een urinoir, staande tegen het Rijkskleedingmagazijn. Uit een onderzoek, door de Commissie ingesteld, bleek de juistheid dezer klacht. Zij meende dat hier een toestand bestond, nadeelig voor de volksgezondheid en zulks te meer waar het aangrenzend perceel door een melkverkoo- per wordt bewoond. In een schrijven aan den garnizoenscommandant deelde de commissie mede, dat het urinoir, door de gemeente reiniging telkens wordt schoongemaakt, hoewel deze daar toe niet verplicht is, maar dat meer herhaalde reiniging noodig is om een voldoende toestand te verkrijgen en verzocht den garnizoenscommandat tot verbetering tewillen medewerken. Zij voegde hieraan toe, dat reeds eenige verbetering kon worden aangebracht, door de afvoerpijp der dakgoot die toch in verband met de bepalingen der bouwverordening Bijlage B. 13 verlengd behoorde te worden in den bak van het urinoir te leiden, waardoor bij regen eene natuurlijke doorspoeling ontstaat. Hoewel aan het laatstvermelde gevolg werd gegeven blijft de toestand onvoldoende, om reden de meer her haalde reiniging, waarom verzocht werd, achterwege blijft. Een bewoner van het Rijkenhage deelde de Commissie mede, dat de eigenaar zijner woning, het daarbij behoo- rende privaat, staande in den gang naast die woning, hem wilde ontnemen ten dienste van achtergelegen perceelen, waarvoor geen privaat aanwezig was. Voor klager zou dan een privaatton op zijn zolder worden geplaatst. De Commissie verzocht klager haar mededeeling te willen doen, indien door den huiseigenaar in zijne woning een privaatinrichting werd gemaakt, die niet volledig voldeed aan de bepalingen der bouwverordening. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de eigenaar aan zijn voornemen geen gevolg heeft gegeven. c. Verontreiniging van lucht (stank van fabrieken, enz.) Een bewoner der Laarstraat klaagde over stank van beenderen, die hij vermoedde dat in een aan de overzijde der straat gelegen bergplaats aanwezig waren. Bij een spoedig ingesteld onderzoek werden daar echter geen beenderen gevonden. d. Begraafplaatsen. Hieromtrent valt niets te vermelden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1916 | | pagina 122