134 De finantiëele toestand bleef gunstig. Verliezen kwamen niet voor. Hulpkas voor minvermogende Israëlieten. Saldo op 1 Januari 1914 f 718, Voorschotten in het jaar 1914 710,- f 1428,— Terugontvangen in 1914 627,50 Blijft saldo 1 Januari 1915 f 800,50 HOOFDSTUK XI. Laudbouw en Veeteelt. Algemeene toestand. De toestand van den landbouw was over het jaar 1914 over het algemeen gunstig te noemen. De maand Januari kenmerkte zich door strenge vorst, doch de eerste weken van Februari brachten zulk zacht weer, dat reeds vroeg met het bewerken, be planten en bezaaien van tuingronden kon worden aangevangen. De hooge waterstand in Maart deed echter vele tuinen onderloopen, waardoor veel schade werd aangericht. Ook de weilanden hadden veel van het water te lijden. Daar het weer in April buitengewoon zacht was 135 kon weer spoedig met het bewerken van den bodem worden doorgegaan. Reeds vroeg in het voorjaar kon het vee naar bui ten gebracht worden en het kon den geheelen tijd, dat het in de weide was, profiteeren van het over vloedige gras. Uitgezonderd enkele lage landen, gaven de hooilanden eene goede opbrengst. De opbrengst der bouwlanden was eveneens goed. De geregelde afzet aan de markten was oorzaak dat de prijzen der groenten vrij hoog bleven. Wel had in den zomer eene daling der prijzen plaats, doch het najaar bracht weder vrij hooge prijzen, waarvan de oorzaak moet worden gezocht in de omstandigheid dat veel groenten naar het buitenland, vooral Duitsch- land, werden uitgevoerd. De kwaliteit der groenten was over het algemeen goed. De handel in ter markt aangevoerd vee was gedu rende het geheele jaar levendig; vooral na het uit breken van den Europeeschen oorlog werden veel runderen en varkens aangevoerd, waarvoor zeer hooge prijzen werden besteed. Later werden ook veel jonge paarden aangekocht door kooplieden, die ze naar het buitenland, vooral naar Duitschland, verzonden. Soms werden voor de jonge paarden enorm hooge prijzen besteed. De opbrengst van fruit, als: aardbeien, frambozen en bessen was middelmatig en de prijzen waren hoog. Hoewel de appelen- en perenoogst goed was, bleef men hooge prijzen vragen; vooral in November liepen de prijzen dezer vruchten snel op, als gevolg van de vele vraag voor het buitenland.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 70