Bijlage R. 70 persoon wordt toegekend een preuving van twee kilogram roggebrood en twee en een half hectogram boter in de week, en vijfmaal 's jaars een half kilo gram varkensvleesch of spek, met nog, naar omstan- c ïgheden eene bijzondere bedeeling in brandstoffen en ij ziekte, zoo zulks noodig blijkt, eene tijdelijke in geld. Bovendien wordt jaarlijks op St. Barbara (4 December) voor alle woningen ieder f 4 uitgekeerd m plaats van de uitdeeüng van oudsher, volgens ver drag van het jaar 1611 door de Diaconie der Hervormde gemeente alhier, ieder 2>/2 K.G. boter en 14 liter of een half oud schepel rogge, welke uitdeeüng door gemelde Diaconie is afgekocht." De preuving van boter en brood per week is in de laatste jaren veranderd in eene geldpreuving van 60 cent per week. Art. II luidt: „Behalve aan de bewoners der woningen, worden wekelijks nog preuvingen elk van 2 K.G roggebrood en 2'/2 hectogram boter en vijfmaal 's jaars 2'/2 hecto gram varkensvleesch of spek uitgereikt. Die preuvingen worden door de bestuursleden bij tourbeurten vergeven aan personen die nog geen preuvingen van deze Broederschap genieten, minstens acnt jaren binnen de gemeente gewoond en den ouderdom van 40 jaren hebben bereikt, van een ze delijk gedrag en geen bedelaars zijn en tot den Christelijken godsdienst behooren. De preuvingen worden genoten tot de opneming in het Bornhof, het St. Elizabethsgasthuis of andere Lees St. Elisabethsgesticht. J. G. Bijlage R. 71 liefdadige inrichtingen, en het vertrek uit de gemeente, behoudens het recht van Olderüeden en Giidemeeste- ren om de preuving te ontnemen aan hen die her trouwen, zich aan misbruik van sterken drank schuldig maken of een slecht levensgedrag leiden." Ook deze wekelijksche bedeeling is veranderd in eene geldpreuving van 60 cent per week. Bij den raad der Gemeente is sinds 1911 een voor stel aanhangig, om het reglement voor de bewoners van het Ruitershofje in overeenstemming te brengen met het reglement voor de Broederschap. Geschiedenis De stichtingsbrief der Sint Anthonie Broederschap dagteekent van 11 April 1451. Na de Reformatie werden uit de revenuen van haar bezit, dat zij langzamerhand door schenkingen en legaten had verkregen, uitdeelingen aan behoeftigen gedaan. liet Ruitershofje is ontstaan uit eene groep armen huizen, waarvan de familie Ruyters in 1546 den grond slag legde, toen Henrick Ruyters eene woning in de Gasthuisstraat kocht, om er gratis een arm mensch in te laten wonen. Bij deze woning lieten in 1571 Henrick Ruyters Gerritsz en diens echtgenoote Geertruid van der Heil nog eenige armenhuisjes zetten. Langen tijd bleef liet collatierecht dezer woningen in het bezit der familie Ruyters. De geschiedenis van deze broederschap en van het Ruitershofje heb ik meegedeeld in bijlage P van het Ver slag van den Toestand der Gemeente Zutphen over het jaar 1911. Aldaar is tevens de copie van den stichtingsbrief dezer broederschap afgedrukt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 281