Bijlage R. 68 der Inrichting het pand van de diakenen der Nederl. Hervormde Diaconie aan. Beide feiten staan als volgt in een gedenksteen in één der binnenmuren van het gebouw uitgehouwen Protestantsche Inrichting van Weldadigheid Oprichter Ds A. Rutgers van der Loeff September 1845 Dit gebouw, afgebrand 22 Febr. 1894 ging in het zelfde jaar voor den verbouw in eigendom over aan de Inrichting. XXV. De Sint Anthonie Oroote Broederschap. Doel. Het reglement dezer broederschap werd 6 Maart 1899 door den raad vastgesteld na gemeen overleg met Oiderlieden en Oiidemeesteren der St. Anthonie Groote Broederschap (Gemeenteblad 1899, no. 115). Art. 1 van dit reglement luidt: „De Sint Anthony Groote Broederschap te Zutphen is eene instelling van weldadigheid, welker bestemming is, om uit hare inkomsten behoeftigen en bovenal huiszittende armen, uit geene diaconie-kassen bedeeld wordende, te ondersteunen en te verzorgen. Ontstaan uit schenkingen en bijdragen van bijzon dere personen en op gelijke wijze opvolgelijk meer en meer uitgebreid, dagteekent haar primitieve stich- tings- of bekrachtigingsbrief door Richter en Schepe nen dezer Stad, van het jaar 1451, behoudens de Bijlage R. 69 veranderingen aan de inrichting en strekking dezer weldadige instelling, in latere tijden gegeven." Art. 3 bepaalt „De ondersteuning der behoeftigen bestaat in levens lang in gebruik geven om niet (behoudens de bepa lingen in art. 7) van de aan de Broederschap toebehoorende woningen, en in het uitreiken van zoogenaamde preuvingen of bedeelingen aan de be woners van het Hofje of aan elders in de gemeente wonende behoeftigen, volgens art. 11." De Sint Anthonie Groote Broederschap heeft onder haar bestuur het Ruitershofje aan den Berkelsingel. Volgens art. 7 van het genoemde reglement wordi liet recht van bewoning van dit hofje uitsluitend toe gekend aan „huiszittende, behoeftige en ordenielijkc ingezetenen van de ourger klasse en van den Protes- tantschen godsdienst, welke ten minste acht jaren bin nen deze gemeente domicilie gehad en den ouderdom van 50 jaren bereikt hebben. Van hun goed gedrag en onbesproken levenswijze moet vooraf aan het Be stuur naar genoegen zijn gebleken". Voor die woningen moet volgens hetzelfde artikel het volgende inieggeki betaald worden „1°. Voor eene woning (enkele) alléén uitzicht hebbende op de binnenplaats van het Hofje f 50. 2°. Voor de woningen uitzicht hebbende aan den Berkelsingel en de Binnengracht: a. voor eene woning van een persoon f 75. b. voor eene woning van twee personen f 100. Art. 8 van het reglement luidt „Aan elk zoodanig gehuwd paar of eenloopend

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 280