S(^c>Bii|ase R- 66 De Inrichting bezit in de Heukestraat een eigen gebouw, waar de oude kabeltouwen in stukken ge sneden en het uitgeplozen touw in pakken verzonden wordt. Dit gebouw werd in 1012 vergroot door er twee panden (eene woning en een stal) bij aan te trekken, welke afgebroken en daarna herbouwd werden. Geschiedenis Hei plan, om hier ter stede de Protestanfsche Inrichting van Weldadigheid te stichten, is van ds. A. Rutgers van der Loeff, predikant der Nederl. Hervormde Gemeente te Zutphen, die de uit voering van dat plan aan den kerkeraad dier Gemeente overliet. Den 4den September 1845 werden door den breeden kerkeraad de directeuren der Inrichting be noemd. In December 1845 is de Inrichting in werking ge steld. De gedachte, welke daaraan ten grondslag ligt, n.I. armoede te bestrijden door werkverschaffing, is, naar wij op blz. 9—11 zagen, te Zutphen niet nieuw. De werkzaamheden der Inrichting bestonden in het spinnen van starthak, liet weven van het gesponnen garen tot zoutzakken en paklinnen, het pluizen van piktouw tot breeuwwerk, het maken van schoenen, het doen uitvoeren van grondwerk en eindelijk het De hieronder volgende bijzonderheden zijn hoofd zakelijk ontleend aan het geschiedkundig overzicht, dat de heer C. C. Brünings bij het 50-jarig jubileum der Inrichting op 25 September 1895 hield. Dit overzicht is geplaatst in de Zutph. Courant van 27 September 1895. Bijlage R. 67 kloppen van keien voor den aanleg van grintwegen. Uit de rekening van 1846 blijkt, dat de Inrichting in dat jaar is bijgestaan door rentelooze voorschotten tot een bedrag van f 3000. In 1848 begon men in te zien, dat het weven en spinnen finantiëel nadeel bracht; men hield er daarom mee op en begon in plaats daarvan met eene man denmakerij. Aanvankelijk werd in de IJzendoorn, het magazijn op het Oudewand en ook in de voormalige kazerne in de Waterstraat (waar thans het gebouw der H. B. S. staat) gewerkt. In 1850 ontving de vereeniging vanwege liet ge meentebestuur aanzegging, dat het brandreglement verbood het gepluisde touw in de woningen te drogen. De IJzendoorn en het magazijn op het Oudewand werden toen daarvoor aangewezen. In 1851 werd in de voormalige kazerne in de Wa terstraat voor het eerst begonnen met het drogen van touw door middel van kachels. In 1S56 werd een begin van brand in de touwpluizerij tijdig gebluscht. De Inrichting was toen reeds in de Heukestraat ge vestigd Donderdag 22 Februari 1894 brandde bijna het ge ilede gebouw der Inrichting af. De brand, in de eest ontstaan, brak ongeveer 4l/2 uur 's nam. uit en was drie uur later gebluscht. Alvorens het te herbouwen, kochten de directeuren (Jit het geschiedkundig overzicht blijkt niet, wanneer de Brot. Inrichting van Weldadigheid in het gebouw in de Heukestraat gevestigd werd.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 279