<9SC Bij'age R. 64 1908, na eene dien avond gehouden lezing van dr. Van Gorkum uit s Gravenhage, opgericht. Hei consultatiebureau der vereeniging is in het ge bouw der Protestantsche wijkverpleging „Hermine" gevestigd. XXilI. De Sint Elisabethsvereeniging Doel. De Sint Elisabethsvereeniging verleent directe hulp, versterkende middelen enz. aan behoeftige kraam vrouwen, zieken en ouden van dagen. Geschiedenis. De vereeniging werd in 1855 onge richt. XXIV. De Protestantsche Inrichting van Weldadigheid. Doel. Het reglement van de Protestantsche Inrich ting van Weldadigheid werd vastgesteld door den Algemeenen Kerkeraad der Nederl. Hervormde Ge meente den 28 November 1890. Art. 1 van dit reglement luidt: „Het doel der inrichting is, zoovee! mogelijk aan minvermogende Protestanten gedurende de winter maanden werk te verschaffen ten einde hen voor ge brek te behoeden en bedelarij te weren; alsmede om gratis bedeeling in turf en brood te verstrekken aan ouden van dagen, aan hen die door ziekte in tijdelijke armoede verkeeren en aan dezulken die zich door Mededingen ben ik Verplicht aan de wel willendheid van mevr. van Leeuwenberg, geb. Thien. Bijlage R. 65 arbeidzaamheid, eergevoel en goed gedrag onder scheiden. Art. 2 zegt: „De geheele Inrichting gaat uit van den Algemeenen Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier en zal voortdurend aan het oppertoezicht van dezen onder worpen zijn." Art. 3 luidt: „Zij, die in de termen vallen om door de Inrichting ondersteund ie worden, zijn in de Gemeente Zutphen wonende Protestanten, die aldaar geboren, of de vier laatste jaren woonachtig, en in eerste huwelijk minstens twee jaren getrouwd zijn. Van het laatste vereischte mag in geval van ziekte worden afgeweken." De vereeniging werkt alleen gedurende de winter maanden. De werkverschaffing bestaat in het uitpluizen van stukken kabeltouw, om er breeuwwerk van te maken. De bedeelden doen dit in hun eigen woning. Een derde gedeelte van de collecte, jaarlijks in October per inschrijvingsbiljet door de Inrichting gehouden, wordt door haar aan de diakenen der Nederl. Hervormde Gemeente afgestaan voor de-gratis bedeeiing van brood en brandstof, bedoeld in artikel 1 hierboven In <913 werd aan 54 gezinnen werk verschaft. Uit 15058 K.G. oud touw werd 7804 K.G. breeuwwerk gemaakt. Aan arbeidsloon werd uitbetaald f 1601,57. De collecte op 29 October 1913 bracht f 1147,63 op Deze collecte werd, vóór de Inrichting bestond, door de Nederl. Hervormde Diaconie gehouden, welke uit de opoi engst eene uitdeeling deed van voedsel en brandstof.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 278