*9 Bijlage R. 62 of breiwerk te verschaffen. Van hef daarmee verdiende geld kunnen zij in den winkel der vereeniging voor 1/3 van den prijs kledingstukken koopen. De ver eeniging heeft op het Hagepoortplein no. 2 een eigen gebouw, een winkel met bovenverdieping, waar de kleedmgstukken (linnen- en wollen ondergoed, boeze laars, jakken enz.) worden verkocht. De Nedérl Her vormde Diaconie koopt steeds bij Dorcas. De vereeniging, die alleen gedurende de winter maanden (van 1 November tot half Maart) werkt heeft eene inschrijving op het Grootboek, welke jaarlijks f 153 opbrengt. Dit geld wordt gebruikt, om aan de naaisters en enkele andere behoeftigen kledingstukken en brand stof te verstrekken. In 1913 waren 36 vrouwen aan het naaien van ondergoed bezig. Elk verdient daarmee ongeveer dertig a veertig cent per week. De vereeniging heeft een geschreven reglement dat 20 Januari 1908 werd herzien. Art. 10 va^ dat r'egl - ment luidt: s „Zoovee! mogelijk zal men ook in andere behoeften als die waarin de Vereeniging Dorcas te gemoef komt' trachten te voorzien, door zich tot andere Verenigin gen te wenden als Patrimonium, naai- en breischool of versterkende middelen uitreiken van de rente van het Dorcas spaarbankboekje." Art. 7 van dat reglement zegt „Buiten de gezinnen der werksters, zijn er nog eenige, welke naar onderlinggoedvinden bedeeld worden." Biilage R. 63 Geschiedenis. De vereeniging is waarschijnlijk tus- scheri 1840-1850 opgericht. XXII. De Zutphensche vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Doel. De statuten dezer vereeniging werden goedge keurd bij Kon. Besluit van 3 Oef. 1908, no. 63 (Bijvoeg sel der Staatscourant van 8 en 9 Nov. 1908, no. 263). Art. 3 dezer statuten luidt „Het doe! der VLreeniging is het bestrijden der tuberculose in den meest uitgebreiden zin. Zij tracht dit doel te bereiken: a. door de vroegtijdige herkenning der ziekte te vergemakkelijken door het verspreiden van hygiënische begrippen omtrent de tuberculose; c. door het helpen bevorderen van maatregelen die de verspreiding der ziekte tegengaan d. door het den lijders aan tuberculose te verge makkelijken, voor zoover de financiën der vereeniging zulks toelaten, zich aan eene doelmatige behandeling te onderwerpen c. door het leeren kennen der uitgebreidheid van de zoogenaamde open longtuberculose binnen Zutphen." Op grond van dit artikel verschaft de vereeniging aan behoeftige lijdersmelk, havermout, vergoeding huishuur, en geheele of gedeeltelijke vergoeding der verpleging in een gesticht. Geschiedenis. De Zutphensche vereeniging tot be strijding der Tuberculose werd Vrijdagavond 22 Mei i

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 277