Bijlage R. 58 Geschiedenis. De vereeniging werd, naar de heer \V. H. Schukking mij meedeelde, in 1882 opgericht. XVIII. De vereeniging „Het Schoolkind". Doel. Art. 1 van het reglement, vastgesteld in Au gustus 1905, luidt: „De Vereeniging stelt zich ten doel aan behoeftige leerlingen van Openbare Scholen te Zutphen des winters klompen en zoo mogelijk andere kleedingstuk- ken te verschaffen." Geschiedenis. De vereeniging „Het Schoolkind" is ontstaan uit de „Vereeniging tot bevordering van ge trouw schoolbezoek", die eens per jaar, meestal den dag vóór de groote vacantie, de kinderen, die weinig schoolverzuimen hadden, een uitstapje per spoor en ook wel, ofschoon hoogst zelden, te voet liet maken naar eene naburige gemeente. In eene wei of in een bosch werden daar dan onder toezicht der onderwijzers allerlei spelletjes gespeeld en de kinderen op krente- brood, melk en koek onthaald. Bij het naar huis gaan kreeg elk kind nog een stuk speelgoed of een prentenboek. Door de leerplichtwet van 7 juli 1900, Stbi.no. 111, in werking getreden 1 Januari 1901, werd deze ver eeniging vrijwel overbodig. Op hare jaarvergadering van 3 Juli 1902 werd daarom besloten, haar te veran deren in eene vereeniging tot het houden van school feesten (zooveel mogelijk tot viering van den verjaar dag van bi. M. de Koningin). Er werd evenwel zoo weinig geld aan contributiën ont vangen, dat van kinderfeesten geen sprake meer kon zijn. Bijlage R. 59 Nog een paar jaar bleef de vereeniging zoo voort sukkelen, tot zij Maandag 27 Maart 1905 werd ont bonden. Hare leden richtten toen Dinsdag 20 Juni 1905 de vereeniging „Het Schoolkind" op. Deze vereeniging beheert eene som van f 500, aan de „Vereeniging tot bevordering van getrouw school bezoek" vermaakt door den heer H. R. Hoetink (over leden te Zutphen 14 September 1890) onder bepaling, dat bij ontbinding dezer vereeniging de rente van die f 500 ten goede moest komen aan de kinderen van de openbare school G (thans school 1). XIX. De vereeniging voor Kindervoeding. Doel. De statuten dezer vereeniging werden goed gekeurd bij Kon. Besluit van 16 Februari 1912, no. 61 (Bijvoegsel der Staatscourant van 21 Maart 1912, no. 6S). Art. 2 der statuten luidt: „Zij stelt zich ten doel, gedurende den barren win tertijd voedsel te verstrekken aan te Zutphen school gaande kinderen, die d 'araan behoefte hebben." Geschiedenis. Aan het verslag der vereeniging over 1893/1894 (Zutph. Courant van 2 Mei 1894) is het volgende ontleend „In den winter 1890—1891, welke zich door zulk een felle en langdurige koude kenmerkte, werd de vrijmetselaars loge „Karei van Zweden" alhier, in staat gesteld om aan schoolgaande kinderen een middag maal te verstrekken.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 275