42 Een laag gedeelte van het bouwland genaamd „het Hertogenmaatje of Scheurweide" ten Zuiden van den Deventerweg gelegen, werd opgehoogd, de grond daarvoor werd verkregen, van een hoog stuk bouw land, van de kleine IJzendoorns-Hazekamp, naast dit perceel gelegen; de kosten daarvan hebben bedragen f180,—. Door deze ophooging is deze grond aanmer kelijk productiever geworden. Met de werkzaamheden op de uit de pacht gehouden gronden van den Laarmansheuvel en de Tigchelkuilen, welke ingevolge het werkplan verbetering behoeven, kon wegens den hoogen waterstand in het voorjaar, niet worden begonnen; deze gronden werden daarom om geploegd en met haver bezaaid. De pacht van deze gronden bedroeg voorheen f 255,—, thans was de opbrengst aan haver en hooigras f 357,—. De kosten van bewerking, bemesting en bezaaiing, bedroegen f 56,zoodat nog een zuivere winst van f 46, werd verkregen. Met het uitdiepen en opgraven van sloten en greppen ter betere afwatering der lage weilanden, werd geregeld voortgegaan. In de weiden de Kijfsdijken, Sprabanen, de Lentjes, de Tigchelkuilen, de Ruiterdijksche weiden alsmede in de Berkelweiden, werden over een lengte van 3400 M. sloten en greppels opgegraven. De uit gegraven grond werd over de laagten verdeeld en fijn geëgd. Met het loseggen van hooi weiden werd ook gere geld voortgegaan, met goede resultaten, daardoor werd een betere structuur van den grond verkregen. Op de stortplaats voor puin en ander afval aan den 43 Warnsveldschen weg, was geregeld 1 werkman bezig dit op te ruimen en in uitgegraven putten te verwer ken. De uitgezochte steenpuin werd op hoopen ge bracht, om later naar de kribwerken te worden ver voerd. Bij besluit van 1 September, besloot de Raad de stortplaats aan den Warnsveldschen weg op te heffen, het terrein te doen ophoogen en voor bouwland te bestemmen. De bedoeling was dit werk bij wijze van werkverschaffing te doen uitvoeren. Besloten werd de stortplaats te maken aan het einde der Vijfmorgen straat, om aldaar met het afval een oude vestinggracht te dempen. De jonge peppels en wilgen in de landerijen, werden voor zooveel noodig gesnoeid, evenals de iepenboomen staande langs den len kloot der Kijfsdijken. Langs de Zwartinkhorst, de Kijfsdijken en op den Marsch langs de weide de Elhorsten werden jonge peppels geplant, te zamen 180 stuks. Langs de Lage Waard bij het erve den Brink, het Loensche land op den Overmarsch, de blokken 1, 3, 4, 22, 27 en 29 op den Marsch, een gedeelte van de oude Schietbaan, het Omloopstraatje en in de weiden de Stoven, werden doornenhagen uitgehakt en inge bonden. De afkomende doorns, met het bovengenoemde snoeihout werden publiek verkocht. De totale lengte van deze bewerkte hagen bedroeg 2650 M. De aangeplante twijg op de aanwassen tusschen de kribben op het „Helbergen" groeide goed. De gelde lijke opbrengst was ook dit jaar zeer laag. De toegangswegen naar de landerijen, alsmede de

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 24