Bijlage N. 8 waren gedurende 182 uren een voerman met paard extra noodig. Voor dien tijd werd het vuil van de singels door de vegers iederen dag in hun veegkarretjes medegenomen bij het veegvuil der andere straten en kwam dit dus geleidelijker op de mestplaats aan. Verzameling van faecaliën. Voor den afvoer van faecaliën is hier ter stede geen bepaald stelsel aangenomen. Van vele woningen is omtrent dezen afvoer niets bekend. Ook voor nieuw bouw bestaan geen dwingende voorschriften, zoodat nieuwe woningen even goed voor het tonnenstelsel, als voor het beerputtenstelsel, met of zonder overstort, mogen worden ingericht. Het wordt wenschelijk geacht de wijze van afvoer van faecaliën bij een verordening te regelen. a. Het wisseltonnenstelsel. In het wisseltonnenstelsel kwam geen verandering en kan omtrent bijzonderheden op vorige verslagen gewezen worden. Uit het tonnenregister blijkt, dat aan het einde van het jaar 2993 tonnen uitstonden. b. Beerputten. Het ledigen der beerputten door middel van de pneumatische inrichting van dezen dienst neemt nog toe, waarbij de eenvoudige benzine-motorluchtpomp zeer goed blijft voldoen. Bijlage N. 9 Er werden dit jaar 139 beerputten op pneumatische wijze geledigd; in de jaren 1909—1913 werden respe- tievelijk: 68, 106, 103. 111 en 115 putten op deze wijze geledigd. Hier mag nog vermeld worden, dat de pneumatische inrichting velen ingezetenen een dienst bewezen heeft door het in gebruik stellen der inrichting voor het ledig maken van kelders, die door het buitengewoon hooge water in het voorjaar waren volgeloopen. Verzameling van asch en vuilnis. De verzameling van asch en vuilnis geschiedt, even als te voren, nog steeds om den anderen dag en in den voormiddag. De hoeveelheden vuilnis, op een dag verzameld, varieeren in de verschillende jaargetijden zeerde grootste hoeveelheid, 241/2 M3., werd verzameld op 18 April en de kleinste hoeveelheid, 12L/2 M3., op 13 Augustus. Straatreiniging. In den veegdienst kwam geen verandering; de veeg- machine kon door den beperkten sproeidienst niet zooveel gebruikt worden als wel wenschelijk was. Er werd in dit jaar gedurende 395 uur met deze machine geveegd, waarbij 399 M3. veegvuil verzameld werd. Sommige straten en wegen zijn door hunne veel vuldig daarin voorkomende oneffenheden, niet goed schoon te houden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 213