"^73 Bijlage M. 22 1914 niet de vereischte 200 M3. hadden verbruikt, f 69,34 bij betalen. Uit de in het vorig verslag op blz. 20 gegeven exploitatie-rekening van het muntgasbedrijf, is duidelijk gebleken,, dat een prijsverschil van ]/2 cent tusschen gewoon gas en het munfgas voor de fabriek een aan merkelijk verlies oplevert, terwijl daarentegen bij een prijsverschil van 1 cent winst zou zijn verkregen. Wij zijn van meening, dat men bij het muntgasbe drijf niet mag uitgaan van het beginsel om meer winst te maken dan op het gas geleverd over gewone meters. Daarom werd door ons nagegaan op welke wijze eene regeling te treffen zou zijn, opdat door de ver bruikers van muntgas werd betaald de vergoeding voor de extra te maken kosten (rente en afschrijving van de waarde van de kosteloos gelegde leidingen en van de in bruikleen verstrekte toestellen), en zij het gas, dat meer verbruikt werd dan noodig om die ver goeding op te brengen, zouden kunnen betrekken tegen den prijs, vastgesteld voor het gas over gewone meters. De hierboven bedoelde waarde bedraagt gemiddeld f 30,— zoodat bij eene rente van 4 en eene afschrij ving van 6 jaarlijks door den muntgasverbruiker, boven den prijs van het door hem vérbruikte gas, gerekend tegen dien over gewone meters, een bedrag van f 3,— zou moeten worden opgebracht, opdat de fabriek geen verlies op dit onderdeel van het bedrijf zal lijden. Wij gaven U daarom in den loop van dit jaar in overweging aan den Raad voor te stéllen verandering te brengen in de Voorwaarden voor de levering van Bijlage M. 23 muntgas, zoo, dat wanneer een verbruiker in den loop van een jaar aan vergoeding boven den gewonen gas- prijs meer opbrengt dan f 3,hem deze meerder betaalde vergoeding aan het einde van het jaar wordt teruggegeven. Tevens stelden wij U voor het daarheen te leiden, dat aan muntgasverbruikers, zoo dit door hen werd gewenscht, twee comforen in plaats van één, in bruik leen te geven. !n zijne vergadering van 4 Mei 1914 werd door den Raad in bovenvermelden zin een besluit genomen, terwijl, bij wijze van overgangsmaatregel, werd bepaald, dat voor het jaar 1914 terugbetaling zal plaats vinden boven eene vergoeding van f 2,betaald in de laatste 8 maanden van dat jaar. Aan 977 verbruikers werd f 882,36 terugbetaald. 150 verbruikers vroegen een 2e comfoor aan. Na afschrijving van 6 der balanswaarde op 1 Januari 1914 vertegenwoordigden de muntgasinstallaties, met inbegrip van de toestellen en de meters, op 31 December 1914 eene waarde van f 33153,12 en, alleen met inbegrip van toestellen en muntmechanisme van den meter, een waarde van f 23915,79. Voor een goed overzicht over dit onderdeel van het bedrijf laten we hier volgen een exploitatierekening, waarbij (wat betreft rente en afschrijving) is gerekend over het kapitaal, vastgelegd i.i leidingen, toestellen en het muntmechanisme van den meter. Het hierop nog voorkomende nadeelig saldo is een gevolg van het prijsverschil met het gewone gas van 1I2 cent, gedurende de eerste vier maanden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 186