Bijlage E. 8 binatie van klassen en detacheering van leerkrachten naar scholen, waar groote leemten waren, maar zoodra het vaststond dat deze toestand nog langen tijd kon voortduren, werden de betrokken leerkrachten naar haar eigen school teruggebracht en werd door aan stelling van tijdelijke krachten in den noodtoestand voorzien. De onbekrompen wijze, waarop zoodoende voor het onderwijs werd gezorgd, verdient groote waardeering. Toch is de vrees niet denkbeeldig dat afwezigheid van geschoold personeel als anderszins een ongunstigen invloed kan uitoefenen op het onderwijs, nu ook in 1915 voorloopig deze factoren nog blijven gelden. Maar de Commissie vermeent, dat door inspanning van alle krachten, door goede samenwerking en vooral door goede leiding van de zijde der Hoofden deze nadeelen voor een groot deel kunnen overwonnen worden. Vooral de Roomsch Katholieke jongensschool lijdt sterk door de tijdsomstandigheden; hier werden het Hoofd en twee onderwijzers aan het onderwijs ont trokken, terwijl ook nog een der overgebleven onder wijzers verlof werd verleend wegens ziekte, zoodat slechts twee van de zes leerkrachten overbleven. Wel werden tijdelijke krachten aangesteld, maar toch is de lesrooster voorloopig zoo gewijzigd, dat aan de hoogste klassen onderwijs wordt gegeven van 8—9.30 1.30— 3.30, aan de drie laagste van 10—12 en 3.30—5. Ook hier wordt getracht met prijzenswaardigen ijver de invloeden der ongunstige omstandigheden te boven te komen. Bijlage E. 9 Aan het gemobiliseerde personeel der openbare scholen werd gedurende de eerste maanden der mobi lisatie het volle salaris uitgekeerd; aanvangende 1 De cember werd dit echter verminderd met het militaire tractement. De rubriek „Personeel" geeft de noodige inlichtingen over de afwezige leerkrachten en de tijdelijke aanstel lingen aan de verschillende scholen. Het handwerkonderwijs wordt aan de openbare scholen nog altijd gegeven tijdens de gewone school uren, hetzij door vakonderwijzeressen, zooals aan de scholen D en F, hetzij door de onderwijzeressen der school, die dan soms naast de zorg voor de hand werken der meisjes ook nog de jongens onder haar toezicht hebben. Deze zeer verschillend en deels on deugdelijke regelingen hebben de aandacht der Com missie getrokken en maken thans een punt van onder zoek uit. Bij het herhalingsonderwijs wordt bij voortduring rekening gehouden met hetgeen de leerlingen later in hun dagelijksch leven noodig kunnen hebben; het is zoo practisch mogelijk ingericht. Toch wil dit onder wijs, speciaal wat de jongens betreft, niet tot bloei komende oorzaken daarvan, in vroegere verslagen vermeld als te weinig tegemoetkomende houding van patroons en concurrentie door de Burgeravondschool, zullen ook nu nog wel haar invloed doen gelden. Daar tegenover strekt het aantal der meisjes op school H tot verheugenis. Het vorige jaarverslag kon mededeelen dat de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 2 September 1913

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 142