rw Bijlage B. 44 Beoordeeling. Omtrent de sluiting der flesschen zegt de Codex ali- mentarius: „Gepasteuriseerde melk, in flesschen verkocht, moet op zoodanige wijze verpakt zijn, dat de verpakking niet kan worden geopend, dan na verbreking van een zegel of sluitetiket". Op alle flesschen waren sluitetiketten aangebracht, doch bij de monsters 5, 6, 11 en 12 konden de flesschen ge opend worden zonder verbreking van dit etiket. Verder zegt de Codex hieromtrent: „Buitendien moet uit eene vermelding op het etiket blijken bij welke tempe ratuur en op welken dag of datum de melk is gepasteu riseerd". Op geen der etiketten was de temperatuur ver meld, waarop verwarmd was geweest, wel was op alle den dag aangegeven, waarop gepasteuriseerd was. Onder gepasteuriseerde melk verstaat de Codex melk, die gedurende een voldoend langen tijd op een temperatuur tusschen 65° en 85° C. verhit is geweest, in de verpakking, waarin ze wordt afgeleverd. Onder „laag gepasteuriseerde melk" verstaat hij melk, die bij hoogstens 71° C. bewerkt is en onder „hoog ge- pasteuriseeerde melk", melk, die bij eene hoogere tempe ratuur is gepasteuriseerd. Wanneer de reactie van Storch binnen enkele seconden in donkerblauwe eindtint optreedt, is volgens den Codex de melk laag gepasteuriseerdwanneer deze reactie binnen 1j'2 uur niet of hoogstens lichtblauw intreedt, is de melk Bijlage B. 45 hooggepasteuriseerd. Volgens deze reactie waren alle mon sters hooggepasteuriseerd, doch schijnt de temperatuur van verwarming nogal verschillend te zijn geweest. De Pyrocatechine reactie moet volgens den Codex bij laag gepasteuriseerde melk positief en bij hoog gepasteu riseerde melk negatief uitvallen. Bij de nommers 7, 8 en 13 was zij negatief of twijfelachtig, zoodat dit duidt op eene lage of eene minder nauwkeurige hooge pasteurisatie. De Guajacol-reactie moet eveneens bij laag gepasteuri seerde melk positief en bij hoog gepasteuriseerde melk negatief zijn. Alleen No. 7 week in dit opzicht van goede hoog gepasteuriseerde melk af. Katalase mag in geen geval optreden; zij was evenwel als sporen aanwezig in de nummers 5, 7, 8, 9 en 13 en twijfelachtig in nummer 14. Het soortelijk gewicht, het vetgehalte en de droogrest duiden op eene goede kwaliteit van melk. Uit het onderzoek blijkt, dat de halve flesschen beter gepasteuriseerd waren dan de heele en verder dat het be paald gewenscht is, dat de fabrikanten, zooals de Codex ook eischt, op de etiketten de temperatuur vermelden, waarop de melk verwarmd is geweest en dit dan ook nauwkeurig doen, opdat de genoemde reacties niet zoo verschillend optreden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 115