Bijlage B. 28 hoofdzaak betrekking hebbende op de wijze van pasteuri- satie, in de zuivelfabriek te Eefde toegepast. Naar aanleiding hiervan werd door twee leden der Commissie eene bespre king gehouden met den directeur dezer zuivelfabriek, die hen toezegde de inrichting voor het pasteuriseeren'van melk in zijne fabriek te zullen verbeteren. Het resultaat van een daarna herhaald onderzoek der hier verkocht wordende gepasteuriseerde melk is als bijlage VII tot dit verslag opgenomen. Daaruit blijkt, dat de pasteurisatie der voor dit tweede onderzoek gebruikte melk op vol doende wijze had plaats gehad. De aandacht der Com missie blijft echter op dit voor de volksgezondheid zoo belangrijke voedingsmiddel gevestigd. Voorts gaf de Commissie opdracht tot het onderzoek van verschillende merken margarine, die in deze gemeente verkrijgbaar zijn. Voor het resultaat van het onderzoek van 22 dezer monsters margarine wordt verwezen naar bijlage Vill van dit verslag, waaruit blijkt, dat van de 15 volledig onderzochte monsters 20% ondeugdelijk van samen stelling zijn, terwijl daarenboven van de 7, alleen op water gehalte onderzochte monsters, er nog 1 ondeugdelijk van samenstelling werd bevonden. In Juni werden bijna alle leden van een gezin wonende aan den Warnsveldschen weg min of meer ernstig onge- gesteld. Men bracht deze ongesteldheid in verband met iiet gebruik van leverworstook de behandelende genees heer achtte de waarschijnlijkheid niet uitgesloten, dat zich hier een geval van vleeschvergiftiging voordeed. Daar er van de worst niets meer aanwezig was, noch bij de ver- Bijlage B. 29 bruikers, noch bij den slager, waar zij gekocht werd, was het de Commissie niet meer mogelijk na te gaan of hier werkelijk worstvergiftiging had plaats gehad. Een harer leden die de zaak bij den slager onderzocht, wees hem evenwel op het gevaar, verbonden aan den verkoop van leverworst in warme zomerdagen. Verordeningen op het keuren van levensmiddelen, enz. kwamen ook in dit jaar in deze gemeente nog niet tot stand. Het melkonderzoek in 1913 en 1914 voor de Commissie verricht, heeft weder aangetoond hoe hoogst noodzakelijk het mag genoemd worden, dat in den bestaanden toestand spoedig verbetering worde gebracht, door het invoeren eener verordening regelende den verkoop van melk. HOOFDSTUK XI. Uitvoering en handhaving van wetten en verordeningen. Door Burgemeester en Wethouders van Zutphen werd bij schrijven van 18 januari 1914 aan de Commissie advies gevraagd over een ontwerp-voorstel aan den Raad, tot aanvulling der Bouwverordening. Hierop is bericht dat de Comissie zich met het voorstel kon vereenigen. Bij schrijven van 19 Mei 1914 werd aan de Commissie door Burgemeester en Wethouders om advies gezonden, het ontwerp eener Verordening op de gemeente-artsen en gemeente-vroedvrouwen te Zutphen, tevens instructie voor deze ambtenaren.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 107