Bijlage B. 22 Door den gemeentelijken ontsmettingsdienst zijn in 1914 verricht 38 woningontsmettingen, te weten: wegens diphteritis 8 maal febris typhoidëa 3 roodvonk 2 tuberculose 19 scabies 1 n kanker 2 onrein 1 onbekende ziekten 2 Ook werk wegens diphteritis tweemaal eene bewaarschool en eenmaal een particulier rijtuig ontsmet, terwijl ontsmet ting van het ziekenrijtuig zesmaal plaats had. De nieuwe ontsmettingsinrichting gelegen aan den Buiten singel, waarvan de bouw in 1913 aanving, kwam in het begin van het jaar 1914 gereed en werd daarna in gebruik genomen. De inrichting bestaat uit een langwerpig gebouw van 12 M. lengte en 6 M. breedte. De smalle zijde is aan den weg gelegen; aan beide zijden van het gebouw is een weg met hekwerk afgezet, aan het einde waarvan zich een over dekt gedeelte bevindt, waar de rijtuigen bestemd voor het afhalen der besmette- en het wegbrengen der ontsmette goederen, worden geborgen. In het overdekte gedeelte aan het einde, ter linkerzijde, bevindt zich de ingang waar door besmette goederen in het gebouw worden gebracht; het rijtuig kan ter plaatse na ontlading onmiddellijk worden ontsmet. Het lokaal dat de onreine afdeeling vormt is 6.75 M. lang en 5.60 M. breed. Hierin bevindt zich de waschma- chine en eenige rekken tot berging van goederen. Er is Bijlage B. 23 2© voldoende licht aangebracht door 4 ramen die van boven naar de binnenzijde geopend kunnen worden en van bui ten voorzien zijn van vliegengaas. Hier sluit de badkamer aan, die 1.75 M. lang en 2.60 M. breed is en voorzien van waschtafel, douche, closet met waterspoeling en radiator. Een warmwaterbereider bevindt zich boven het raam en is aan de stoomleiding aangesloten. De badkamer geeft aan de andere zijde toegang tot het reine gedeelte dat aan de straat is gelegen en 4.75 M. lang en 5.50 M. breed is. In dit gedeelte bevinden zich de stoomketel, de stoom- luchtpomp, de ontsmettingsoven en de stoomvoedingspomp. Verder is aanwezig een rek en schraag om goederen op te hangen of uit te leggen. Ook hier geschiedt de ventilatie door de bovenzijde der ramen die naar binnen geopend kunnen worden. De vloeren in de inrichting zijn alle van portland-cement terwijl in het reine- en het onreine lokaal de muren twee meter hoog zijn bezet met Siegendorfer steen en daarboven wit gepleisterd. In de beide afdeelingen zijn zinkputjes aangebracht; ook bevindt er zich een op de plaats waar de besmette wagen wordt gereinigd. Deze zinkputjes, benevens het closet voeren hunnen inhoud door eene buisleiding af in een beerput, die door een overstort in verbinding staat met een z.g. mengput, die verschillende afdeelingen bevat en waar uit het afvalwater, na toevoeging van creoline, ten slotte zonder gevaar in het riool kan wegvloeien. De ontsmettingsoven in deze inrichting geplaatst is een Universal-Vacuum-Formaldehyd Desinfector van Rud. A. Hartmann. De inrichting werd, terwijl zij in werking was,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1914 | | pagina 104