124 Diaconie der Evang. Luth. Gemeente. De financieele toestand der Diaconie was even vol doende om in de behoeften der armen te kunnen voorzien. HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Algemeene toestand. Het jaar 1008 was over het algemeen gunstig voor den landbouw. De toestand der wei-en hooilanden was zeer gunstig, behoudens enkele lage perceelen, die door den hoogen waterstand in de maanden Mei en Juni geleden hebben. De qualiteit van het hooi was zeer goed. De huurprijzen der hooilanden waren van le quali teit gronden hooger, de overige lager dan het vorige jaar. De toestand der bouwlanden was zeer goed, de opbrengst was over het algemeen hooger. De op brengst der rogge o.a. bedroeg 38 H.L. per H.A. De haver was zeer goed; zij was wel kort van stroo, doch zwaar beladen met zaad, de opbrengst bedroeg 52 H.L. per H.A. Er werden verbouwd gewone voerhaver, witte Tros- en Probsteijer, Zeeuwsche- en Petkuser-rogge. De laatste soort van rogge gaf op de hooge gronden goede uitkomsten. 125 De mangelwortels als hoofdgewas, waren zeer goed en worden in hoofdzaak voor eigen vee verbouwd. De koolrapen en zomerknollen waren vrij goed; de droogte in den herfst was van invloed op den groei dezer gewassen. De le en 2e snede der Roode klaver, Lucerne, In- carnaat en Bastaard, waren zeer goed. De qualiteit der erwten was zeer goedde op brengst was ruim en het gewas leverde hooge prijzen op. Ook de stamboonen warén zeer goed; augurken en komkommers vrij goed; de koolsoorten leverden eene ruime opbrengst op. De vruchten, z.a. bessen, frambozen en aardbeien waren goed, de appels zeer goed, peren slecht, abri kozen en perziken middelmatig. De bloemkweekerijen gaven gunstige resultaten, er werd veel werk gemaakt van de teelt der gladiolissen; het aantal leverbare bollen bedroeg 160,000 stuks. De boomkweekerijen beslaan een oppervlakte van 2 H.A.; de toestand van het houtgewas was gunstig. De Paardenhandel was zeer gering; de gezondheids toestand der paarden was gunstig. Er werden in 1908 geen paardenmarkten gehouden. Het getal aangefokte veulens bedroeg 13. De toestand van het rundvee was gunstig; de handel was gedurende het geheele jaar levendig. Van rasverbetering wordt hier veel werk gemaakt. Schapenhandel komt in deze gemeente niet voor. De gezondheidstoestand der varkens was over het algemeen vrij goedde besteede marktprijzen waren lager dan vorige jaren. De bestaande rassoorten

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 64