3 5"(9 Bijlage N. 16 Naar het 16llr-zeuwsche afschrift.) stede sy ind blyve, hebben wy des to oircondc onsen grooten zegel van onser rechter wetheyt voir ons, onsen ervenn end nae- comelingen aen dessen brieft doen ind heyten hangen; ind voort be geert an den erberen onsen lieven ind andechtigeii deecken ind ca- pittel ons kercken voors dese voors onse verlenonge mede toe ratificieren ind toe believen. Ind opdat der burgerskyndere ind burger voors, die tot dcsen drien pravander. voors genuempt sullen werdentoe beth macht hedden in studiis toe beheerden hoen een redelicke absentie toe te vuegen, alsoe bekennen wy deec ken ind capittel der kercken van Sunt Walburgenn bynnen Zutphen voor ons end nacommelin- genn, dat wy ansiende den goeden wille ind toeneygonge, (die) onse O. L. H. heefft totter selver stadt Zutphen uuyt begeerte syner O ind toe gonstenn der stadt Zut phen dese voors syne verle- Naar Van Slichten/torst.) stede zy ind blijve, hebben wy dess toe oirkonde onss grooten segel van onsen rechten wetenheyt voir ons onsen erven ind nae- komelingen am desen brief doin ind heyten hangen, ind voirt be geert am den eerbaeren onsen lieven andechtigen Deken ind Ca pittel onser kercken vursz, dese vurgemelte onse verleeninge mede to ratificeren ind to believen. Ind op dat der burger kijnder ind burger vursz die tot desen drien pravenden vursz genoempt sullen werden, toe beth macht hedden in studiis toe beheerden, lion eyu redelijcke absency toe te vuegen, Alsoe bekennen wy De ken ind Capittel der kercken van sente Walburgh bijnnen Zutphen vursz, voir ons ind onse naekomelin- gen, dat wy aensiende den gueden wille indtoeneygen dieonsegenaden lieve hleeren heeft totter selver Stadt Zutphen, uyt begeerte syner genaden ind toe gonsten der Stadt Zut phen dese vurgemelde sijne verlee- B ij lage N. (Naar het 16<h-cemvsche afschrift.) nonge ind gyffte belieft ind ratifi- ciert hebbenbelieven ind ratifi cieren mit dessen selven brieven, ind avergegeven ind averdraegen ind capittulariter avercommen syn voor ons end onse naecomelingen, dat wy dengenen, die in toecommenden tyden tot desen drien doctoir- pravanden genoempt sullen wer den jaerlix end alle jair, als dan geordonniert is, diewyle syin studiis staen ind beherden als voors is, geven sullen ter absentien vijff end dartich Rhynsse gulden, welcke absentie wy end onse na- comelingen den selven sullen be- staen aen toe geven na den jair van gratiën als men van aelts, nae ons capittels gesetten end statuten, ons medecanonickendie niet en residieren absentie te geven plege. End want wy willen, dat dese onse ratificatie ende avergyfte van der absentien voors ten ewy- genn daegen toe stede ind vast sy, soe hebbenn deecken ind 3> 5"cJ 17 Naar Van Slichtenhorst.) ninge ind gifte belieft ind ratifi- ciert hebben, believen ind ratifi cieren mit desen selven brief; ind avergegeven, averdragen, ind capitulariter averkomen zijn voir ons ind onss naekonielingendat wy den gheenen, die in toekomende tijden tot dess drien Doctoir pravenden genoempt sullen wer den, jaerlijx ind alle jair als dat geordiniert is, die wijle sy in studiis ind practica staen ind beheerden als vursz steet, geven sullen terabsentien vijf ende dartich Rijnsche gulden, welcke absentie wy ind onse nae konielingen den selven sullen be- staen aen te geven nae den jair van gratiënals men van oltz, nae ons Capittels gesetten ind statuten, ons mede Canonicken, die nyet residieren absency to geven plegen. Ind want wy willen, dat dese onse ratificatie ind avergifte van der absency voirgenoemt ten eewi- gen daigen toe stedich ind vast zy, soe hebben wij Deken ind

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1908 | | pagina 181