Bijlage K. 4 dat verkregen werd, eene gaping in de beslaande ver zameling aanvulde, eene historische bijzonderheid aan het Museum toevoegde, of medewerkte tot de decora tieve uitrusting der localen. Aan allen, die het Museum bedachten, wordt daar voor hier erkentelijkheid betuigd. Een wensch in het vorig jaarverslag geuit, trad in vervulling het zaaltje aan de Hofstraat, dat voor tijde- delijke tentoonstellingen bestemd was, onderging een verbetering, waardoor het beter dan tot dusverre aan zijne bestemming kon beantwoorden. De gemeente kreeg de beschikking over de beide glazen kasten, die voor het Museum van weinig nut waren, en over het schotwerk met deuren, dat den achterwand bekleedde. In ruil daarvoor liet de ge meente den bedoelden wand, die voor het ophangen onverschillig van wat ook, door de rammelende kleuren, lijstwerken en gaas-afzettingen totaal onbruikbaar was, veranderen in een vlakken muur, die echter in het midden door een storenden voorsprong gebroken was. Terzelfder tijd kon het Museum, dank zij een aanbod van den heer E. F. J. van Bruggen alhier, in bruikleen bekomen een fraaien rococo-schoorsteen, bestaande uit marmeren mantel en houten bovenbetimmering met spiegel, alles sierlijk geornamenteerd. Deze schoor steen voor welks afstand in bruikleen hier dank worde gebracht aan den eigenaar werd in het mid den van den bedoelden wand geplaatst, zoodat de hin derlijke voorsprong schijnbaar verviel, en een zeer goede expositiewand verkregen werd, met den schoorsteen als middenstuk. In het bovengedeelte van de schoorsteen- Bijlage K. 5 betimmering was een groot gat, waarin blijkbaar een schilderstuk had gezeten, dat evenwel verdwenen was. Een toeval wilde, dat aan het Museum terzelfder tijd door den heer B. Menkhorst alhier in bruikleen werd aan geboden een 17e eeuwsche schilderij, voorstellende de Geboorte van Christus, die juist in de opening paste. Zij werd daarin geplaatst en werkt nu mee tot de smaakvolle uitrusting van den vroeger zoo leelijken wand. In het midden van het zaaltje werd verder een vast schot geplaatst, dat aan de eene zijde een zeer goed, aan de andere zijde een bruikbaar expositie-vlak aan biedt, terwijl de wanden tot op de hoogte van het schot, en desgelijks het schot zelf, behangen werden met don kerrood papier, en zoowel het schot als de wanden voorzien van stevige roeden ter ophanging van schilde rijen, waardoor het slaan van spijkers en duimen wordt ontgaan en het ophangen weinig tijd en dus weinig arbeidsloon vordert. Door dit alles werd een gezamenlijke voor tentoon stellingen geschikte wandoppervlakte verkregen van circa 28 strekkenden meter, welke genoegzaam gebleken is om de grootste tot onze beschikking gestelde collecties behoorlijk te kunnen plaatsen. De belichting wordt door alle deskundigen geroemd evenals het vriendelijk en gezellig karakter van het zaaltje. Behoudens kleine gebreken, bleek de geschiktheid van het vertrek ook inderdaad in de praktijk. Van de kosten, aan deze verandering verbonden, kwam ten laste van het Museum alleen het betingelen en behangen, eenig klein verf- en timmerwerk, en het aanschaffen en stellen der ijzeren roeden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1904 | | pagina 141