Bijlage B. bladen ons mededeeldendat de pest, reeds voor eenigen tijd in Europa gezien, te Glasgou in Schotland talrijke slachtoffers maakte. Dank zij de voortreffelijke sani taire maatregelen o.a. te Rotterdam genomen tot wering der geduchte ziekte, is het tot heden mogen gelukken die geheel buiten ons land te houden, alwaar ze sinds 1669 met gezien is. Door onze Commissie is aan UEd. Achtb. hierover eene missive gericht, met verzoek ook hier maatregelen te nemen voor 't geval dat de ziekte onze stad mocht bereiken. Moge de pest, waarvan wij in de laatste maanden steeds minder vernamen, weldra voor goed de wijk nemen, en ons land en volk, en in 't bijzonder onze Gemeentevoor altijd van hare ellen de verschoond blijven. Is men aldus er op bedacht door gepaste voorzor gen den vijand van buiten te keeren niet kan dit gezegd worden van den inheemschen vijand, die telken jare zoo hier als elders in de warme zomermaanden het hoofd weer op steekt en tal van kinderen in het eerste levens jaar ten grave sleept. Bedoeld wordt de maag-darm ziekte der zuigelingen met name van hen, die met koe melk in de flesch groot gebracht worden. Het mag als bekend verondersteld worden, dat de koemelk, van onzindelijke dieren in vuile stallen met onzindelijke han den gemolken, opgevangen in onreine vaten, somwijlen „gewasschen" met onrein water of water dat bij chemisch Bijlage B. 3 en bacteriologisch onderzoekbepaald zou behooren te worden afgekeurd, dat zulke melk de groote verspreid- ster is der genoemde ziekte, die, ofschoon niet be smettelijk, toch ieder jaar op nieuw weer het grootste deel der kindersterfte op hare rekening heeft. Moeten wij steeds lijdelijk tegenover dit feit staan en de handen in den schoot leggen Of zou de invoe ring van contróle op de stallen en het vee, op de wijze waarop de melk behandeld wordt door de melkleve- ranciers en melkwederverkoopersin den geest, waarin ze door de Zutphensche melkinrichting voor haar melk boeren wordt uitgeoefendtot de onmogelijkheden be hooren Het wil ons toeschijnen van niet, wij willen daarom deze quaestie, waarover thans genoeg, aan uw naden ken overlaten. Van het water onzer waterleiding is niets dan goeds te zeggen. Herhaalde malen, dank zij des Heeren Snijders welwillendheid onderzocht, mocht het resul taat steeds voortreffelijk genoemd worden. Daarentegen moest het water der publieke pomp op den Paardenwal ten 2e male als drinkwater worden afgekeurd. Wij hopen in hare plaats weldra wederom eene standpijp der Gemeente-Waterleiding te mogen zien. Verschillende malen werd ons geklaagd over stinken- 2

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1900 | | pagina 67