5° jukken en ijzeren bovenbouw. De bedekking is ge schied met verzinkt gegolfd plaatijzer waarop een be- tonlaag en daarover de keibestrating, in zand. In het noorder landhoofd van de havenbrug werd eenige zetting ontdekt, waarom dit ontgraven en met zware ankers voorzien werd. Met uitzondering van de Manebrug (die echter ter vernieuwing is voorgedragen), verkeeren de bruggen in goeden toestand. De bazaltmuur langs den westelijken oprit naar de IJsselbrug werd opnieuw ingevoegd. De kosten van onderhoud hebben bedragen die van de IJsselbrug f 1230,57 Idem voor de overige bruggen 678,92 Havens en Grachten. De grachten werden met zorg schoongehoudenen zooveel mogelijk gespuid. In de Noorderhaven werd een nieuwe aanlegsteiger gemaakt ten behoeve der nieuw gebouwde zeepziederij, volgens dezelfde afmetingen en constructie als die bij de fouragebergplaats. De lage losplaats bij de Noorderhaven werd belang rijk verbeterd door vernieuwing van de oeververdedi ging. Langs de geheele lengte werd een rij eiken perkoenpalen met bazaltbekleeding en puinbestorting aangebracht. De onder de rubriek Gemeentegronden en Landerijen vermelde ruiling met Van der Klip, van grond aan den hoek Groensteeg en Graaf Otto Singel, werd aan- 51 gegaan ter verkrijging van een terrein, geschikt voor het maken van een nieuwen pompkelder en steenen gebouwtje ter plaatsing van de locomobile. Eerstdaags zal dat terrein door den eigenaar worden ontruimd en kan met den bouw worden begonnen. Wegens hoogen IJsselstand was de spuiïng der bin nengracht gedurende 39 dagen gestremd en moest ge durende 28 dagen met de stoommachine worden ge werkt tot het op peil houden der gracht. Wegens de werkzaamheden op de Berkel en de lage waterstanden op die rivierkon de spuiing der binnen gracht en het benedenpand der Berkel langs de Roze- gracht, niet zoo geregeld als behoorde, geschieden. De onderhoudskosten hebben bedragen f 943.10. Plantsoenen en Wandelplaatsen. De plantsoenen en wandelplaatsen werden met zorg onderhouden en verkeeren over het algemeen in een goeden toestand. Hoewel de winter lang en streng aanhield, was daar entegen het voorjaar van 1895 zeer gunstig voor den groei van het jonge en verplante plantsoendoor de gedurige regens en daarbij zacht en warm lenteweer, hetgeen dan ook niet alleen het plantsoen maar ook de grasvelden goed te stade kwam. De jonge boomen en heesters werden gesnoeid, evenals het jonge plant soen in de kweekerij. Langs den Polweg, op de Marsch, den Coehoornsin- gel, de Nieuwstadden Buitensingelden Emmerikschen weg, den Martinetsingel, den Tadamasingel, den Boomp-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1895 | | pagina 27