38 werd afgestaan een perceel groot 42 centiaren, tegen een strook grond langs den Graaf Otto Singel, in ver band met aldaar te stichten woningen. De toestand der landerijen in 1895 kan over het algemeen gunstig genoemd worden vooral is dat van toepassing op de wei- en hooilanden. Door de strenge en aanhoudende vorst en daar op volgenden hoogen waterstand, liet het zich eerst wel aanziendat vooral de lage gronden veel zouden geleden hebbendoch het zeer gunstige en warme voorjaarsweder was van dien aard, dat er den istei1 Mei overvloed van gras in de weiden stond en het vee alzoo nog vroeg naar buiten kon worden gebracht. De opbrengst van de hooilanden was dit jaar buiten gewoon groot, zooals deze in verscheidene jaren niet was geweest, en ook het hooi was van uitstekende kwaliteit, zoowel de eerste als de tweede snede; over het algemeen werd het hooi goed gewonnen. De prijzen van het hooi waren bij een zoo gunstig gewas laagzoodat de landbouwers voor weinig geld naar verhouding van andere jaren, de zolders vol kon den krijgen. Het nagras of de tweede snede werd, naar evenredigheid van de eerste snede, hoog verkocht. De naweiden brachten ongeveer evenveel op als in 1893, met uitzondering van enkele lage weiden, wegens den hoogen waterstand juist in den tijd der verpach tingen. De uiterwaarden hadden dit jaar niet veel van het hooge water te lijden, daar geregeld dag en nacht het regen- en kwelwater, dat aangevoerd werd door de Beek, met de locomobile uitgepompt werd, hetgeen vrij belangrijke kosten vorderde. 39 Van de bouwlandenzoowel aan de Veluwsche- als Graafschapsche zijde, was de opbrengst dit jaar over het algemeen goed. Ook het tweede gewas was op enkele uitzonderingen na goed. De prijzenzoowel van land- als tuinbouw- gewassen, waren zeer laag, zoodat te voorzien is, dat de pachtprijzen der bouwlanden lager zullen worden. Groote verpachtingen van bouwland hadden dit jaar niet plaats. Voor afwatering der landerijen werd veelzorg gedra gen en door uitdieping en opgraven van sloten werd daaraan veel verbeterd. In den zomerdijk bij de Els- horsten werd een nieuwe duiker gelegdtot betere afwatering der marschweide. Bij het normaliseeren der Berkel werd met den te veel uitkomenden grond een gedeelte der gracht langs de voormalige linie van Hooff gedempt, welk stuk daarna met haver werd bezaaid. Ook werden dit jaar, bij wijze van werkverschaffing, door ongeveer 30 werkeloozenproductieve werkzaam heden verricht, bestaande in het dichtmaken van oude onbruikbare kolken op de marschweide en het aanvul len van gedeelten oude vestinggracht aan den Buiten singel en bij de Lunette het Wambuis, en het uithak ken en inbinden voor doornhagen. De verkregen oppervlakte grond, tezamen ongeveer i'/i H. A., werd gedeeltelijk voor bouw- en weiland bestemd. De opbrengst kan binnen enkele jaren de uitgaven, die f 430,50 hebben bedragen, dekken. De ongeveer 4 H.A. hooilandwelke met kunstmest gemest werden, leverden dit jaar buitengewoon vee op,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1895 | | pagina 21