8 geringe kosten zou te verbeteren zija, dock dat liet hier eene zaak gold tusschen de aan elkaar grenzende bewoners, waarbij de gemeente niet zon kunnen tus schen beiden treden. Toch werd besloten, dat de Com missie een schrijven zou richten aan de eigenaars, 0111 op de nadeelen te wijzen voor de gezondheid der bewo ners en om op verbetering aan te dringen. Dientenge volge mocht zij de belofte verkrijgen, dat door de eige naars de gewenschte verbetering zou worden tot stand gebracht. De medewerking der Gezondheidscommissie werd verder ingeroepen om verbetering te verkrijgen in de afwatering der Waliënkazernewaarvan door Driessex, wonende aan den walachter die kazernegroote nadeelen werden ondervonden, daar het vuile zak water in zijn kelder drong en dreigde zijne woning onbewoonbaar te maken Uit het onderzoek, dat door ons ter plaatse werd ing'e- steld, bleek dat het riool van de kazerne, tengevolge van wijziging in de afwatering aldaar, door groote hoeveel heden vuil geheel verstopt was en dat daarin eerst in den laatsten tijd een rooster werd aangebracht. Bij ons schrijven van 11 September j.l. hadden wij de eer U uit te noodigen maatregelen te nemenwaardoor in dien toestand verbetering kon komen. Die verbetering is dan ook tot stand gekomen, daar het riool werd opge graven, gezuiverd en met de waterleiding doorgespoeld, terwijl de kelder van Driesses gereinigd werd. 9 In de maand Augustus verspreidde het water uit de gracht langs de Berkelkade weder eeu zeer onaangenamen stank, hetgeen door de Gezondheidscommissie werd toe geschreven aan onvoldoende en ondoelmatige spuiing, waarschijnlijk ook doordat verzuimd werd de sluis achter de Hoogere Burgerschool van tijd tot tijd ook van ouderen te openen, ten einde het bezonken vuil weg te spoelen. Uit de mededeelingen van den gemeente-architect bleek, dat die toestand slechts van tijdelijken aard was, met het oog op het uitdiepen van den Berkelsingel bij laag water, terwijl later voor geregelde spuiing zou worden zorg gedragen. Met het oog op den naderenden winter werd in de vergadering der Commissie ter sprake gebracht de wijze, waarop het ijs wordt verzameld ten behoeve van de zieken uit het Oude en Nieuwe Gasthuis, welk ijs ge woonlijk ontleend wordt aan het zeer onzuivere water uit de gracht bij de Nieuwe wandeling. De Commissie heeft zich dus met een schrijven gericht tot heeren Pro visoren van genoemd Gasthuis om hen uit te noodigen het ijs voortaan te doen verzamelen in zuiver water, b.v. in de Berkel. Daar het lid der Commissie, de heer B. Peteri, iu de maand Augustus zijn eervol ontslag als zoodanig had gevraagd en verkregen, werd bij U door ons eene voor dracht ingediend om iu deze vacature te voorzienbe staande uit de heeren Doijer en A. Witkop, waar-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1893 | | pagina 66