6 zeer treurige toe8tand aangetroffen. Geen der woningen had een voldoende inhoudsmaat, noch voldoende ven sters. In ééne der woningen ontbrak zelfs het venster geheel en was de opening opgevuld met eenige lompen. De huisjes waren zeer slecht onderhouden, de toegang tot het plaatsje is zeer nauw en de bewoners verkeer den in een toestand van de grootste vervuiling. De eigenares was, op aanvraag der Commissie, niet&gene gen verbetering aan te brengen, daar zij in den regel geen huur ontving en de bewoners evenmin te bewegen waren om de woningen te verlaten. Naar aanleiding- van dit onderzoek hadden wij de eer U, bij onze missive van 4 December j.l., het rapport in te zenden van de Subcommissie, belast met het onder zoek dezer woningen, met verzoek aan den gemeente raad voor te stellen ze onbewoonbaar te verklaren. In antwoord daarop ontvingen wij van U, in een schrijven van 15 December j.l., het verzoek om in gemeld rapport alsnog de maatregelen aan te geven, waardoor de wonin gen eventueel zouden kunnen verbeterd worden. Daar echter geene mogelijkheid bestaat om de woningen zoo danig te verbouwen, dat zij voldoen aan art. 214 der algemeene politieverordening, hadden wij de eer U het rapport, met deze kennisgeving aangevuld, opnieuw toe te zenden. In de maand Januari kwamen van verschillende zijden klachten tot ons over het uitspreiden van gemeentewege van compost op de gazons aan de IJsselkade, waardoor de bewoners aldaar aan een ondragelijken stank waren blootgesteld. Door de bemoeiingen der Commissie werd echter spoedig in dezen toestand verbetering gebracht, daar de opzichter der landerijen den compost deed ver wijderen en door uitspreiding van kalk de stank werd weggenomen. Herhaaldelijk werd geklaagd over den stank, verspreid door het lompenmagazijn van Vromen aan de Noorder haven. Samenspreking met de bevoegde autoriteit heeft doen zien, dat de verzameling en verzending der lompen aldaar niet verboden kan worden, daar de Noorderhaven oorspronkelijk tot de oprichting van pakhuizen is aange wezen. Toch heeft een onderzoek in loco het resultaat gehad, dat in den toestand eenige verbetering is aange bracht, daar de buitengewone opeenhoopingen van vuil en afval, waarover klachten waren ingekomen, het ge volg bicken te zijn van een verzuim van één der knechts, terwijl de eigenaar beloofde zorg te zullen dragen, dat dit in het vervolg niet meer voorkwam. Door Cohen, wonende in een huisje van de Erven Sh.levold in de Barlheze, werd bij de Gezondheidscom missie geklaagd over den ondragelijken stank van de goten op de achterplaats van één der woningen, veroor zaakt door opéénhooping van vuil, afkomstig van goten uit de Spiegelstraat. Bij een onderzoek, door de com missie ter plaatse ingesteld, bleek, dat de toestand met

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1893 | | pagina 65