4 op het gebied der zandfiltratie en door mannen van practische ervaring op dit gebied en op dat van het bacteriologisch Onderzoek, werd eene scherpe kritiek uitgeoefend over de genoemde voorschriften aangaande de filtratie welke de theoretici uit hun laboratorium zonder practische kennis van het filterbedrijf, in de we reld zenden. Op dat congres werden de eischen van Koch c.s. aangaande het maximum der bacteriën in ge filtreerd water volkomen onhoudbaar en de beoordeeling der hygiënische eischen van gefiltreerd water naar het aantal der daarin aanwezige kiemen voorbarig genoemd. Het in het vorig jaar begonnen scheikundig en mi croscopisch onderzoek van brood- en meelsoorten in deze gemeente werd voortgezet. Behalve een eenigszins te hoog watergehalte in enkele broodmonsters, werden abnormale bestanddeelenals: aluin, gips, kopervitriool enz. niet aangetroffen. Ook werden weder eenige monsters bier onderzocht op een eventueel gehalte aan salicylzuur, welke stof echter ditmaal m geen der monsters werd aangetroffen. Verder werd een onderzoek ingesteld naar het glazuur der ijzeren pannen van eene firma hier ter stede, welke pannen alle voorzien bleken te zijn van loodvrij gla zuur, terwijl ook andere zware metalen daarin niet werden aangetroffen. Een chemisch onderzoek werd ingesteld naar het drinkwater uit de stadspomp op het Oude Want bij de 5 Komsteeg. Dit water bleek van zeer slechte samenstel ling te zijn door een groot gehalte aan organische stof fen, ammonia, nitrieten, enz. zoodat het onvoorwaarde lijk moest afgekeurd worden, zooals trouwens reeds ge schied was bij het algemeene onderzoek der stadspom- pen in het vorig jaar. Na dit onderzoek is de pomp op het Oude Want voor het publiek gesloten. Omtrent het onderzoek der kleine woningen in deze gemeente kan het volgende worden gemeld. In de maand Februari kwamen klachten in van Veld maat in de Larestraat over den onreinen toestand bij één der huurders zijner huisjes. Daar echter vermoed werd, dat deze huisjes zich in zeer slechten staat be vonden werd beslotendat de Commissie omtrent deze woningen een onderzoek zou instellenevenals naar die van Hoogland in de Gasthuissteeg. De laatstgenoemde huisjes bleken, wel is waar, in geen besten toestand te verkeeren, doch er was voldoende ruimte en genoeg licht voorhanden, zoodat er geene termen bestonden om ze af te keuren. Evenmin was dit het geval met de huisjes van Veldmaat, die insgelijks ver van volmaakt waren, doch aan de eischen der verordening voldeden en door den eigenaar zoo goed mogelijk werden onder houden. Geheel anders was de toestand van eenige woningen in een gang in de Spittaalstraat, gelegen naast en toe- behoorende aan Hejuffr. Cornelissen. Hier werd een

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1893 | | pagina 64